Davutoğlu: MİT TIR’larıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne çıkmamız hedeflendi

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Türkiye’yi ‘idaresi zor bir ülke’ olarak tanımladı

Davutoğlu: MİT TIR’larıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne çıkmamız hedeflendi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, MİT TIR’larına ilişkin soruşturmada kendisi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

İsmet Berkan’ın Hürriyet’te yer alan haberine göre Avrupa Birliği-Türkiye zirvesine giderken yolda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu Türkiye’yi ‘idaresi zor bir ülke’ olarak tanımladı.

Türkiye’de gündemin her an değişebildiğini söyleyen Davutoğlu şöyle konuştu: “Her an bir olayla karşılaşabiliyorsunuz. Hükümet listesini konuşacağımız sabah uyandığımda Genelkurmay Başkanı aradı. Bu, her şeyi ikinci sıraya iten bir gündem var demektir.

Hükümet kuracağım ki krizi yöneteceğim. Hükümet olmanın ağır sorumluluğunu hepimize gösteriyor. Arkasından AB zirvesine gidiyoruz, hem Tahir Elçi’nin ölümü hem gazeteci tutuklamaları bir anda gündeme geliyor. Bu da Türkiye’de başbakan  olmanın kaderi.”

Rusya ile krizin kontrol edilebileceğini savunan Davutoğlu, “Rusya’nın pilotunu kaybetmesi nedeniyle hissettiklerini anlıyoruz ama onların da bizim sınırlarımızı koruma hassasiyetimizi anlaması lazım” dedi.

‘YALAN YANLIŞ YORUMLAR’

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasına da değinen Davutoğlu şunları söyledi: “Devlet sırrı diye bir gerçeklik var. Bu kadar kriz yaşanırken,  devlet  birçok tedbiri almak zorunda.  Aldığınız bu tedbirler saptırılarak ve kurallar da aşılarak yalan yanlış yorumlarla devleti zora sokacak şekilde devlet sırları yayınlanırsa bu suçtur.

Dünyanın her yerinde suçtur. Dönüp yargının her adımında hükümeti suçlamak da doğru değil. Ama esas olan tutuksuz yargılanmadır. Zorunlu haller dışında tutuksuz yargılama gibi bir yol belirlenmesinin doğru olacağı kanaatindeyim. Ama biz böyle bir yönlendirme içine girmeyiz.”

HEDEF ULUSLAR ARASI CEZA MAHKEMESİ’YDİ

MİT TIR’larının durdurulmasında hedeflerden birinin kendisi olduğunu ileri süren Davutoğlu şöyle devam etti: “MİT TIR’ları operasyonları yapıldığında cuma günü Harran’daydım. Büyükelçiler toplantısı yapılırken yaşandı.

Üç kişi hedefe konuldu. O zamanki başbakanımız (Tayyip Erdoğan). Dışişleri Bakanı olarak ben ve MİT müsteşarımız (Hakan Fidan). Üçümüzün doğrudan hedefe konulması olayıdır. Daha sonra odamızın dinlenmesi de aynı sürecin devamıdır.

Üçümüzü de Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne çıkarmak için yürütülen haince bir faaliyet. Benim odamı da dinleyen aynı çete. O yayınlar da bu kumpası destekleyen yayınlar.”

‘KARGAŞA OLMAZSA ATEŞ ETME İHTİMALİ OLMAZDI’

Başbakan, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin nasıl öldürüldüğünün tespit edileceğini savunarak şunları söyledi: “Teröristler, açıklamanın 100 metre yakınına silahlı bir şekilde geliyorlar ve polise ateş açıyorlar.

Olayı tetikleyen  terörist. Polis bir mukabelede bulunmak zorunda kalıyor. 100 metre ötede de Tahir Elçi açıklamayı bitirmiş, orada hayatını kaybediyor. Bir çapraz ateş içinde kalmak mı, bilinçli olarak o sırada kargaşadan istifade etmek isteyen bir provokatörün atışı mı, tespit edilecek.

Burada asli fail terör örgütüdür. Eğer polise yönelik o saldırı, kargaşa olmamış olsa ne ateş etme ihtimali olur ne de birinin öldürülmesi olayı yaşanmış olurdu.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2015, 11:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER