Davutoğlu: Kararlıyız, avukatların üstü aranacak

Davutoğlu, baroların karşı çıktığı kararın uygulanacağını söyledi

Davutoğlu: Kararlıyız, avukatların üstü aranacak

Adliyelere girişte avukatların üstlerinin aranmasıyla ilgili konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu,"Avukatlara yönelik bir tedbir değil. Avukatlık adı altında teröre önlemdir. Güvenlik güçlerimiz en çağdaş, en kibar biçimde bu aramaları gerçekleştirecektir. Güvenliği sağlamak zorundayız ve bu konuda kararlıyız" dedi.

Ankara'da basın toplantısı düzenleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması sonrası başlayan avukatların üstünün aranması tartışması ile ilgili konuştu. Davutoğlu, baroların karşı çıktığı kararın uygulanacağını söyledi.

Sorulara da cevap veren Davutoğlu’nun açıklamalarından satır şöyle:

ÖZEL GÜVENLİKLER KALDIRILACAK MI?

Burada özel güvenlik yapılarında çalışan vatandaşlarımızın hakları mağdur edilmeden, atılması gereken adımlar atılır. Emniyet birimlerimiz de koordinasyonumuzun artırılması ve kamu kurumlarının korunmasını sağlayacak önlemler alacak. Özel güvenlik kurumlarında çalışanların hakları mağdur etmeden yeni düzenlemeler yapabiliriz.

AVUKATLARIN ADLİYE GİRİŞLERİNDE ARANMASI

Yargı mensuplarına saygımız güvenimiz tamdır. Avukatlara yönelik bir tedbir değil. Avukatlık adı altında teröre önlemdir. Başka bir kurumun kıyafetini giyip yapılsaydı o kuruma da aynı önlemler alınırdı. Avukatlarımıza yönelik bir şey değil bu. Bu tedbirler avukatlığa yönelik değil, teröristlere alınacak bir tedbirdir. Barolar birliğine ve avukatlarımıza sağ duyulu olma çağrısında bulunuyorum. Bu tecrübe bize gösterdi ki bazı tedbirleri almayız. Bu olay yaşanmamış gibi sayamayız.Güvenlik güçlerimiz en çağdaş, en kibar biçimde bu aramaları gerçekleştirecektir. Güvenliği sağlamak zorundayız ve bu konuda kararlıyız.

MEDYAYA YASAK

Kimse gerçeklerin üzerini örtmeye çalışmasın. İnsani duyarlılık ve toplumsal duyarlılık. Mağdurun yüzü açık verilmez. Basın yayın organları vicdanlarına bir sorsunlar bizi eleştirmeden önce… Şehit savcımızın ailesi neler yaşadı. O açıklamayı okudum, hiçbir insani duyarlılığı yok o açıklamanın. Kendi aileleri bu durumda olsa ne yaparlardı. Bize mi dava açarlardı, o kamu kurumuna mı dava açarlardı. Tam bir sorumsuzluk örneğidir. Basın özgürlüğü değildir bu. Herkes insan hayatına saygı gösterecek. Kendilerine öz eleştiri yaptılar. Dikkat edin Bizim açıklamamızdan sonra toplantılar. Etik komisyonlarını topladılar. Bizim kararlı açıklamalarımızdan sonra toplandılar. Demokrasi dersi vermeye kalkıyorlar. Bütün manşetlerini açsınlar, darbeyi nasıl karşıladılar. E-muhtıra’da , Ak Parti kapatıldığında hangi başlık atıldı, Ahmet Kaya hakkında hangi başlıklar atıldı. Arşivlerini açıp manşetlerine baksınlar. Baksalar önce kendi etik komisyonlarından geçemezler.

Benim ve ailemle ilgili bir sürü haber yaptılar. Bunu sineye çekebilirim ama şehit savcının resmini yayınlayan. O veya bu grup diye bir ayrım yapılmadı. Kim o fotoğrafı yayımladıysa ona uygulandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2015, 17:28
YORUM EKLE