Davutoğlu: Fırat'ın batısına PYD değil Arap unsurlar geçti

Başbakan Davutoğlu, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da basın toplantısı düzenledi

Davutoğlu: Fırat'ın batısına PYD değil Arap unsurlar geçti

YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD)'nin IŞİD'in kontrolündeki Fırat nehrinin batı bölgesine geçmesi sonrası gözler "Fırat nehrinin batısı kırmızı çizgimizdir. YPG buraya geçemez" diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu'ya çevrildi.

Bugün Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da basın toplantısı düzenleyen Ahmet Davutoğlu, bir soru üzerine "Bize Fırat'ın batısına geçenlerin Arap unsurlar olduğu bilgisi ulaştı" dedi.

Suriye’de süren savaşta YPG ve YPJ’nin içinde bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri Fırat’ın batısına geçerek Teşrin’de IŞİD’e karşı mücadeleye devam ediyor.

Daha önce Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da PYD’nin askeri kanadı YPG ve YPJ’nin Fırat Nehri’nin batısına geçtikleri taktirde vurulacaklarını söylemişti.

Dün Teşrin kasabasına geçerek burada IŞİD’le savaşmaya devam ettiğine ilişkin haberlerin ardından Başbakan Davutoğlu bugünkü değerlendirmesinde YPG’nin Fırat’ın batısına geçmediğini savundu. Davutoğlu şöyle konuştu:

“Fırat’ın batısına geçen unsurların PYD olmadığına dair elimizde bilgi var. PYD’ye karşı tutumuzda değişiklik yok.”

1 Kasım seçimleri öncesi Erdoğan ve Davutoğlu'nun "Kırmızı çizgimizdir. Fırat'ın batısına geçemezler" sözleri sonrası HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "YPG, Fırat'ın batısına geçecek. Siz de mal mal bakacaksınız" demişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2015, 17:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
kobanili
kobanili - 2 yıl Önce

yalan söyleme ypg geçti hani geçemezdi tırrek gücün varsa müdahale etsene boşbakan

Azad
Azad - 2 yıl Önce

Yalanci bosbakan ve yalanci cumhurBoskan yiyorsa gitin bakin dalonien gozleriniz gorusun ypg nin renkli bayraklarini gorsun sizi gidi buyuk malar

dimitri
dimitri - 2 yıl Önce

ey kürtler görün iste türk bosbakani sizi cekemiyo kürdün bi arazisi olsun istemiyo bu hasetlik nerden geliyo

xorte kurd
xorte kurd - 2 yıl Önce

Ulan küçük enişte bu dediklerine sen bile inanmiyorsun halkı nasil inandıracaksın :)