Davutoğlu da 'HDP kapatılmalı mı?' tartışmasına katıldı

Davutoğlu, HDP'nin kapatılmasına karşı olduğunu belirtti

Davutoğlu da 'HDP kapatılmalı mı?' tartışmasına katıldı

HDP'nin kapatılması yönünde yapılan çağrılarla ilgili konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partilerin kapatılmasına karşı olduğunu ifade ederek, "Partilerin içinde şahıslar suç işlemişse, terörle irtibatları varsa o zaman ayrı bir hukuki süreç işletilir" dedi.

Buket Aydın'ın Haber Global'de ekrana gelen 'Koltuk' programının konuğu, eski Başbakan ve Gelecek Partisi kurucusu Ahmet Davutoğlu oldu. Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'HDP kapatılmalı' yönündeki çağrılarına da yanıt verdi. "HDP'nin kapatılması gerektiğini düşünüyor musunuz?" sorusuna Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Hangi görüşte olursa olsun, partilerin kapatılmasına karşıyım. Partilerin içinde şahıslar suç işlemişse, terörle irtibatları varsa o zaman ayrı bir hukuki süreç işletilir. Parti kapatmayla hiçbir yere varamazsınız" ifadelerini kullandı.

CHP VE İYİ PARTİ İLE İTTİFAK YAPAR MISINIZ?"

CHP ve İYİ Parti ile ittifak yapar mısınız?" sorusuna Davutoğlu, "İttifaklar sistemi Türkiye'yi kutuplaştırır ve partilerin doğasını bozar. Uzlaşı ayrı, görüşme ayrı, ittifak ayrı. Dolayısıyla ben şu anda görüşme konusunda her parti ile görüşürüm. hiçbir partiyi dışlamam. Uzlaşı ise ilkelerde olur. Şu ana kadar hiçbir partiyle ittifak görüşmesi yapmadık. Ve bugünkü anlayış içinde hiçbir ittifakı doğru bulmadık. Uzlaşıyı doğru bulurum, ittifakı doğru bulmam" dedi. AK PARTİ İLE GÖRÜŞÜR MÜ? "AK Parti ile ittifak yapar mısınız?" sorusuna Davutoğlu, "Görüşmeye her zaman görüşürüm. Uzlaşırlar ve dediğim ilkelere gelirlerse "Doğru yapıyorsunuz" derim. Ama şu yapısıyla ittifak edecek olsam, o partiyi böyle eleştirip dışına çıkmazdım" yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2021, 08:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
meclis dışı muhalif
meclis dışı muhalif - 2 ay Önce

seçim barajına hayır ve zorunlu ittifaklara da hayır.ittifak yapmak hükümet kurmak için avantaj olmalı ama mecbur olmamalı bu yüzden yüzde 10 luk milletvekili seçim barajına karşıyız.akp ve mhp hdp üzerine fazla giderse kürt olmadığım halde hatta oy vermediğimiz halde gider bir oyumuzuda hdp ye veririz. siyasette fırsat eşitliğine evet cebre zor kullanmaya hayır. ortada herkesi bağlayan bir anayasa varsa eğer onun dışındaki baskıları uygulamaları kabul etmiyoruz.

SIRADAKİ HABER