Daily Telegraph: Türkiye, soykırım diyen ülkelere saldırıyor

The Daily Telegraph gazetesindeki bir makalede, Türkiye'nin Ermeni Soykırımı'nı tanıyan ülkelere karşı tutumu irdelendi

Daily Telegraph: Türkiye, soykırım diyen ülkelere saldırıyor

The Daily Telegraph gazetesinin Orta Doğu editörü Richard Spencer, Türkiye'nin 1915 olaylarına tutumunu irdeleyen bir makale kaleme aldı. Makalede, "Türkiye 24 Nisan'ın 100. yılını, 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan ülkelere saldırmak için kullandı" deniyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 1915 olaylarına ilişkin açıklamasına da yer veren gazete, Türkiye'nin Avrupa Parlamento'suyla yaşadığı gerilimi de haberde hatırlatıyor.

Davutoğlu, 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasında, "Yüz yıl önce Türk ve Müslüman Osmanlı vatandaşlarının maruz kaldığı sürgün ve katliamların derin izleri bugün de hafızalardadır. Bu gerçeği görmezden gelmek, acılar arasında ayrım gözetmek, tarihi bakımdan yanlış olduğu kadar vicdanen de kabul edilemez. Nitekim geride bıraktığımız yıllar, çatışan hafızaların birbirine dayatılmasının sonuç getirmeyeceğini göstermiştir" demişti.

'KANITLAR SİLİNMİŞ’   

Daily Telegraph'ın haberinde Türkiye'nin, 'soykırım' ifadesini kullanan Avusturya'dan büyükelçisini çağırma kararı aldığına da yer veriliyor.

1915 olaylarıyla ilgili haber şöyle devam ediyor:

"Türk yetkililer, (ırkın) kasten yok edilmesi politikası olmadığı konusunda her zaman ısrar ediyor fakat birçok Ermeni'nin Davutoğlu'nun ifadesiyle 'tehcir' edilirken öldüğünü kabul ediyor. Ama hala kayıp olan bazı anılar var. Ülkenin doğusundaki binlerce yıllık medeniyetin kanıtları çoğunlukla silinmiş. Birçok kilise yıkılmış veya çiftlik binası olarak kullanılıyor. Bazıları, orada daha önceden ibadet edenlere ne olduğuna dair hiçbir işaret bırakmayacak şekilde camiye dönüştürülmüş."

OBAMA VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI

Haberde, Türkiye'nin iki önemli müttefiki İngiltere ve ABD'nin 'soykırım' ifadesini kullanmayı reddetikleri de hatırlatılıyor ve ABD Başkanı Obama'nın ise seçim kampası döneminde 'soykırımı tanıma sözü verdiği fakat hiçbir bir zaman bu ifadeyi alenen kullanmadığı' kaydediliyor.

Washington'dan gelen haberlerde 'soykırım' ifadesini kullanmama kararının, Obama'nın danışmanlarının Ermeni-Amerikan toplumu ile yaptığı görüşmeler sonunda alındığı belirtilirken Ermenistan'daki törene de ABD Hazine Bakanı Jacob Lew'in gideceği de haberde var.

Daily Telegraph'ın haberi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Obama'nın soykırım ifadesini kullanmasını beklemediği' yönündeki sözleriyle noktalanıyor. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2015, 08:24
YORUM EKLE