Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Arınç yorumu

İbrahim Kalın, katıldığı canlı yayın programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Arınç yorumu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Görüş ayrılıkları ABD'ni yanlış tercihleri sonucunda bu noktaya geldi. Türkiye gibi bir ülkeye yaptırım diliyle konuşursanız siz kaybedersiniz" dedi.

Arınç'ın açıklamalarıyla ilgili de konuşan Kalın, "Meseleyi sadece bu iki kişiye indirgemek doğru olmaz. Yargının uhdesinde olan bir konu. Uzun tutukluluk üzerinde konuşulan konular" dedi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV'de katıldığı canlı yayın programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Vatandaşın bu konuda bilinç sahibi olması çok önemli. Birçok Avrupa ülkesinde de bu tedbirler uygulanıyor. Bu tedbirler sürece göre yeniden ele alınacak. Salgının sürecine göre tedbirler azalabilir, artabilir.

Tedbirlere uymak hasta olmaktan hastane yatmaktan iyidir. Lütfen tedbirlere uyalım. Sıkı bir şekilde bu tedbirlere uymamız lazım.

Aşı çalışmalarında da çok aceleci olmamız lazım. İnşallah bunlar başarılı neticeler verecek. Aşının salgını tamamen durdurması için zamana ihtiyaç var.

REFORM HAZIRLIĞI

Değişime adapte olmak zorundayız, yeni kanunlar yapmayız. AB perspektifi hala önemli, kaybedilmiş değil. Vatandaşlarımızın demokratik hak ve özgürlüklerini yükseltecek yeni kanunlar yapılacak. 
11 Eylül'den sonra ABD'nin aldığı önlemleri hatırlayın. Her demokratik ülkenin gözetmesi gereken bir denge bu. Özgürlük-güvenlik dengesini sağlamak gerekiyor. Farklı düşünmenin ahlakını koruyarak yapmalıyız.

ARINÇ'IN DEMİRTAŞ VE KAVALA AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanımız adına sözcü gibi konuşmuyorlar. Fikirlerini söylüyorlar, fikirlerini Cumhurbaşkanımıza da söylüyorlar. Cumhurbaşkanımız bir konuyu birçok kişiden dinler. 

Meseleyi sadece bu iki kişiye indirgemek doğru olmaz. Yargının uhdesinde olan bir konu. Uzun tutukluluk üzerinde konuşulan konular. 

(Hukukta yapılması beklenen reform hakkında) Çalışmalar yapıldıkça kamuoyuyla paylaşılacak.

(Alaaddin Çakıcı'nın Kılıçdaroğlu'nu tehdit etmesi) Savcılık bir soruşturma başlattı. Bir kimsenin başka bir kimseyi böyle tehdit etmesi kabul edilir değil.

ABD SEÇİMLERİ

Biden yönetimi halen şekillenmedi, göreceğiz. Türkiye kenara atılabilecek bir ülke değil. PKK ve FETÖ bizim için ulusal güvenlik meselesidir.
Patriotları almak için ABD ile 6 yıl müzakere ettik. Blöf yaptığımızı sandılar. Ne zaman Ruslarla imza attık, blöf olmadığını anladılar. S-400 ve F-35 sorunu nesnel gerçeklere dayanmıyor. 

AB YAPTIRIM

Görüş ayrılıkları ABD'nin yanlış tercihleri sonucunda bu noktaya geldi. Türkiye gibi bir ülkeye yaptırım diliyle konuşursanız siz kaybedersiniz. 

Türkiye gibi bir ülkeye karşı, Erdoğan gibi bir lidere karşı bu yaptırım tehdidinin sonuç vermeyeceğini kendileri de biliyorlar. 'Yunanistan'la istikşafi görüşmeler yapmaya hazırız' dedik. Ortak nokta çok fazla uygun iklim inşa edilmeli. AB'nin gündemi tek bir üyenin itirazına indirgenmemeli.

Yunanistan'la sorun yaşamak istemiyoruz. Oruç Reis'in o bölgedeki çalışmaları bu ay sonuna kadar devam edecek. Çalışmaları bittikten sonra başka bölgede de çalışabilir.

Karabağ'da, Libya'da, Suriye'de bulunmamız AB için iyidir.

Ortak çalışma yapabiliriz, ortak arama tarama yapabiliriz. Sorunda diplomasiye alan açan her zaman Türkiye oldu. Yaptırımlar daha çok sorun çıkmasına neden olur. Muhalefetin bu mesajlara destek olması gerekir.

Türkiye zaten Azerbaycan'dadır ve olacaktır. Koridorların korunması son derece önemli. Gözlem gücünü bir parçası olarak Türkiye orada olacak. Türkiye ve Azerbaycan orada söz sahibi olacak.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 13:05

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bêkês susmuş
Bêkês susmuş - 9 ay Önce

Türk tipi yerli ve milli olanını altı,yedi yıldır gördük yaşadık.Rabbim;Bu Fakir,fukara milleti,olacak olan demokrasi,hak, hukuk,insan hakları, özgürlük anlayışınızdan korusun.Deme kalsın.Ne oldu size?2002ile2012 Arası fazlamı geldide,Timurun fillerini bu ülkeye saldınız, ülkeyi harabeye,kendinizi perişan,sokakta sizi gururla savunanları dut yemiş bülbüle çevirdiniz? Ne oldu size ne,ne?...

SIRADAKİ HABER