Cumhurbaşkanlığı'ndan "ayaklarını kırın" açıklaması

Kalın, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanlığı'ndan "ayaklarını kırın" açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun uyuşturucuyla mücadeleye ilişkin polislere söylediği "kırın ayağını suçu bana atın" sözlerini değerlendirdi.

Soylu’nun açıklamalarının eleştirilmesini ‘kötü niyet’ olarak değerlendiren Kalın "Bu sözler terörle mücadele ve uyuşturucuyla mücadele bağlamında bir kararlılık ifadesidir" dedi.

Kalın, "Fransa Cumhurbaşkanı Macron basınla bir araya geldiğinde Türkiye'de basın özgürlüğüyle ilgili bazı ifadeler kullandılar. Bu değerlendirmelerinin bilgi eksikliğine dayandığını düşünüyoruz. Eğer ön yargılı bir değerlendirme yahut hüküm verme söz konusu değilse Türkiye'de yargı ile ilgili konular yargının uhdesindedir. Bir kişinin gazeteci olması veya başka bir görevde olması onun masum olduğu, suç işlemeyeceği anlamına gelmez." dedi.

HAKAN ATİLLA DAVASI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD'deki Hakan Atilla davası hakkında şunları söyledi:

"Bu, skandal bir davanın skandal bir kararıdır. Bundan daha öte bir anlamı yoktur. Zaten bu davanın Türkiye'nin iç işlerine müdahaleye, Türkiye'nin iç siyasetini karıştırmaya dönük bir kumpas olduğu çok açık ve netti. Hukuk adına utanç verici bir senaryo şu an hayata geçirilmektedir."

İRAN'DAKİ PROTESTOLAR

Kalın, İran'daki protestolarla ilgili, "Bizim için İran'ın istikrarı, barışı, huzuru son derece önemlidir. Birileri dışarıdan İran'ı karıştırmaya çalışıyorsa bunun ancak ters tepeceğini bir kez daha ifade etmemiz gerekir. Dışarıdan yapılan açıklamalarla, atılan twitlerle İran toplumunun barışını, huzurunu bozmaya yönelik müdahaleleri kabul etmediğimizi bir kez daha buradan ifade etmek istiyoruz." dedi.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Şu anda gündemimizde bir kabine değişikliği söz konusu değil" diye konuştu.

SOÇİ'DE YAPILACAK SURİYE ULUSAL DİYALOG KONGRESİ

Soçi'de yapılacak Suriye Ulusal Diyalog Kongresi konusunda Kalın, şunları söyledi:

"Suriye halkını hiçbir terörist grup temsil edemez. Suriye Kürtlerini de PYD ya da YPG temsil edemez. Biz PYD ve YPG'nin orada ne tür insan hakları ihlalleriyle, ne tür zulümlerle alan hakimiyeti sağlamaya çalıştığını biliyoruz. Batı basını bunu görmek istemeyebilir çünkü bu, ABD'nin planının bir parçası olarak hayata geçirilmiş bir uygulama."

SOYLU'NUN "KIRIN AYAĞINI SUÇU BANA ATIN" SÖZLERİ

Kalın İçişleri Bakanı'nın sözleri için "terörle mücadele ve uyuşturucuyla mücadele bağlamında bir kararlılık ifadesidir. Hukuki çerçevenin dışına çıkan bir açıklama asla değildir. Orada emniyet görevlilerine konuşuyor. Ve uyuşturucu gibi bir belaya karşı kararlı bir şekilde mücadele edin çağrısı yapıyor. Kararlı olun üzerine gidin çağrısı yapıyor. Her önüne gelene bir infaz yetkisi veriliyor gibi yerlere çekmek kötü niyettir" dedi. 

MERAL AKŞENER'İN "SİLAHLI KAMPLAR" AÇIKLAMASI

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'in "Tokat ve Konya'da silahlı eğitim kampları bulunduğunu duyuyoruz" sözlerini de değerlendiren kalın "Gerçeklerle uzaktan yakından ilgisi olmayan halkı kaosa sevk etmeyi amaçlayan bir açıklamadır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: CNN Türk

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
s
s - 3 yıl Önce

yorumda bulunmak doğru değil. böyle yorumsuz kaldik i̇yi̇mi̇?

SIRADAKİ HABER