Cumhurbaşkanı Sözcüsü'nden Katar açıklaması: Temaslara başlanmıştır

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’ın, Katar ile ilişkilerini kesme kararı aldı

Cumhurbaşkanı Sözcüsü'nden Katar açıklaması: Temaslara başlanmıştır

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Katar ve Arap ülkeleri arasındaki krize ilişkin açıklama yaptı.

Kalın, "Katar'a yaptırım kararını üzüntüyle karşılıyoruz. Sorun diyalog, müzakere ve iletişim yoluyla çözülmeli. Tatsızlığın çözümü için diplomatik temaslara başlanmıştır" dedi.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu’nun ardından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefon diplomasisi yürüttüğünü söylemişti.

Kurtulmuş, "İlgili bütün tarafları aklı selim davranmaya davet ediyoruz. Katar ile diplomasi yoluyla işbirliği yapılması gerektiği kanaatindeyiz. Cumhurbaşkanımız Katar gerilimi için devreye girdi. Cumhurbaşkanımız telefon diplomasisi yürütüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır'ın bu sabah Katar'la diplomatik ilişkilerini kesme ve Katar'a yönelik bazı yaptırımlar uygulamaya koyma kararı aldıkları öğrenilmiştir. Bu karardan büyük üzüntü duyuyoruz” denilmişti.

NE OLMUŞTU?

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin ardından Yemen ve Libya da Katar'la tüm ilişkilerini kesti. Katar ile hava ve deniz sınırları kapatıldı, Katarlı diplomatların iki gün, Katar vatandaşlarının 14 gün içinde ülkelerine dönmeleri istendi.

Katar'ın Müslüman Kardeşler gibi 'terörist grupları' desteklediği öne sürüldü. Suudi Arabistan devlet haber ajansı SPA, ülke ile sınırların kapandığını, kara, deniz ve hava bağlantılarının kesildiğini açıkladı. 

SPA, Suudi Arabistan'ın Yemen'de Katar ile yaptığı işbirliğinin, Katar'ın "El Kaide, IŞİD ve isyancı militanlara" destek vermesi yüzünden sona erdiğini ifade etti. Yetkilerin bu kararı almasında, Suudi Arabistan'ın "ulusal güvenliğini terörizm ve aşırılığın tehlikelerinden korumak" amacının rol oynadığı aktarıldı.

Mısır da bütün hava sahasının ve limanlarının Katar ulaşımına kapandığını açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri ise Katarlı diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 48 saat verdiğini belirtti.

Bahreyn devlet haber ajansı da "Bahreyn'in güvenliğini ve istikrarını tehdit ettiği ve içişlerine karıştığı için" Katar ile ilişkilerini kestiğini aktardı. Bu durumun Körfez ülkeleri arasında son yıllarda yaşanan en büyük diplomatik kriz olduğu aktarılıyor.

(HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2017, 15:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER