Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hulusi Akar'dan Ermenistan'a tepki

Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmalar yeniden alevlendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hulusi Akar'dan Ermenistan'a tepki

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan- Azerbaycan sınır hattındaki çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Azerbaycan'a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyen Ermenistan, bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türk milleti her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE 'TEK MİLLET, İKİ DEVLET' ANLAYIŞIYLA, AZERBAYCANLI KARDEŞLERİYLE DAYANIŞMASINI GÜÇLENDİREREK SÜRDÜRECEK'

Erdoğan, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Ermenistan'ın tahrikkar saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli bir tepki ortaya koyamayan uluslararası toplum çifte standardını bir kez daha göstermektedir. Yaklaşık 30 yıldır ihmalkar tutumunu sürdüren Minsk üçlüsü de çözüm odaklı davranmaktan maalesef çok uzaktadır. Ermeni halkını, kendilerini felakete sürükleyen yönetimlerine ve onları bir kukla gibi kullananlara karşı geleceklerine sahip çıkmaya davet ederken, tüm dünyaya işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede Azerbaycan'ın yanında yer alma çağrısı yapıyoruz. Bugün yaptığımız telefon görüşmesinde dirayetli ve kararlı duruşuna bir kez daha şahit olduğum Azerbaycan Cumhurbaşkanı kardeşim İlham Aliyev'e ifade ettiğim gibi, Türkiye 'tek millet, iki devlet' anlayışıyla, Azerbaycanlı kardeşleriyle dayanışmasını güçlendirerek sürdürecektir."

BAKAN AKAR: ERMENİSTAN'IN BU ALÇAK SALDIRISINI ŞİDDETLE KINIYORUZ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, Türkiye'nin toprak bütünlüğünü koruma mücadelesinde tüm imkanlarıyla sonuna kadar Azerbaycan'ın yanında olacağını söyledi.

"İşgalci Ermenistan ateşkes ihlaliyle Azerbaycan’a saldırmış ve yine bir provokasyon peşinde olduğunu göstermiştir" ifadesini kullanan Akar, şunları kaydetti:

"Kafkasya’da barış ve istikrarın en büyük engeli Ermenistan’ın saldırgan tutumudur ve bölgeyi ateşe atacak bu saldırganlıktan derhal vazgeçmelidir. Toprak bütünlüğünü koruma mücadelesinde tüm imkanlarımızla sonuna kadar Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin yanında olacağız. Ermenistan'ın bu alçak saldırısını şiddetle kınıyoruz."

ÇAVUŞOĞLU, LAVROV'LA GÖRÜŞTÜ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla Dağlık Karabağ'da Azerbaycan ile Ermenistan arasında alevlenen çatışmaları konuştuğu ifade edildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir kaynağın Rus basınına verdiği demece göre, Lavrov ve Çavuşoğlu, Azerbaycan ile Ermenistan arasında yeniden tırmanan gerilimi istişare etti.

Yıllardır çözüm bekleyen bölgede gerilim yeniden tırmanmıştı. Ermenistan, Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'a ait 2 helikopter ile 3 İHA'yı vurduklarını, Azeri ordusunun can kayıplarının olduğunu açıklarken Azerbaycan Savunma Bakanlığı da, Ermenistan'ın saldırılarına karşılık verildiğini, 12 Ermeni uçaksavar sisteminin imha edildiğini duyurmuştu.

Erivan ile Bakü, hukuken Azerbaycan’ın fiilense Ermeni güçlerin kontrolünde olan Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle on yıllardır anlaşmazlık içinde.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: CEPHE HATTINDA EN KISA SÜREDE ATEŞKES SAĞLANMALI

Görüşmeyi doğrulayan ve bakanların istişaresine ilişkin bir açıklama yayınlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Cephe hattında en kısa sürede ateşkesin sağlanması ve durumun istikrara kavuşturulması gerektiğinin altı çizildi. Ölenlerin akraba ve yakınlarına başsağlığı dilendi" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 12:27

YORUM EKLE
YORUMLAR
teori
teori - 5 ay Önce

biraz komplo teorisi gibi olacak fakat şahsi görüşüm bu rusya ermenistanı kullanarak erdoğan a can suyu veriyor gibime geliyor.neden olaylar silsilesine bakın ülke gündemine hep bir düşman arıyorlar.birde ben şuna biraz kanaat getirdim.ülkelerinin en büyük düşmanı kendi halklarıdır biraz saçma gelebilir ama böyle.ya bu yukardakiler zaten zengin birbirleri ile ticaret yapıyor eksiğini artısını biliyor bir denge var.kavgaları bile danışıklı dövüş.örnek erdoğan giderse putin kiminle iş yapacak trumpta öyle.mevcut konumlarını korumayı nasıl partiler arası görünüşte kavga var ama ihale şu bu bazı şeylerde ortaklar aynı şekil dış politikaya da böyle bakılabilir.daha dün erdoğan 1 hafta önce kavga ettiği makrondan füze istiyor.ya bu füzeyi alsa kime kullanacak.amaç ne kendi halkını soymak kendi koltuklarını sağlama almak bakmayın camilerde şurda burda poz verdiğine bunların tek ideolojisi para saltanat.parayı mülkü halklardan korumak boşunamı fransız halkı vergirler artınca hükümeti pretesto ediyor onlar biraz daha bizim toplumdan bilinçli bu konularda.

SIRADAKİ HABER