Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüştü

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Erdoğan ile Putin görüşmesinde, Libya ve İdlib'deki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konuların yanı sıra yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelede ve salgın sonrası dönemde atılacak adımlar ile ikili ilişkiler ele alındı.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre liderler ayrıca, Rusya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100. yıldönümü vesilesiyle tebrikleşti ve karşılıklı faydaya dayalı ortaklığı geliştirme niyetinde olduklarını vurguladı.

Libya'daki durumu etraflıca istişare eden Putin ve Erdoğan, bu ülkede devam eden, çok sayıda can kaybına ve büyük yıkıma yol açan geniş çaplı çatışmalardan duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

Putin, 19 Ocak tarihli Berlin Uluslararası Konferansı'nda alınan ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2510 sayılı kararıyla kabul edilen kararların yanı sıra krize siyasi çözüm bulmaya yönelik diğer inisiyatifler temelinde en kısa sürede ateşkesin sağlanmasının ve Libyalı taraflar arasında yeniden diyalog kurulmasının önemine dikkat çekti.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 21:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER