Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye gidiyor

Erdoğan, New York'ta yapılacak Birleşmiş Milletler 71. Genel Kurulu için ABD'ye gidecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20-26 Eylül 2016 tarihleri arasında New York'ta yapılacak Birleşmiş Milletler 71. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak için ABD'ye gidecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri: Dünyamızı Değiştirmek için Evrensel Hamle" temasıyla gerçekleşecek Genel Kurul genel görüşmelerinin resmi açılışının yapılacağı 20 Eylül Salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve 2030 Kalkınma Gündemi"nin kabulünün birinci yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek etkinliğe ve Genel Kurulun açılışına katılacağı belirtildi. Erdoğan'ın bu etkinliğin hemen ardından BM Genel Kurulu'na hitap edeceği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD Başkanı Barack Obama'nın öncülüğünde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kanada, Almanya, İsveç, Etiyopya, Meksika, Ürdün'ün eş-ev sahipliğinde mülteciler konusunda düzenlenecek liderler zirvesine katılmasının da öngörüldüğü bildirildi.

Ayrıca Erdoğan'ın, zirvede bir konuşma yapacağı ifade edildi.

Aynı gün, BM Genel Sekreteri tarafından düzenlenecek öğle yemeğine, akşam saatlerinde ise ABD Başkanı Obama ve eşi tarafından verilecek resepsiyona katılması öngörülen Erdoğan'ın, New York'ta bulunacağı sürede bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştireceği vurgulandı.

Erdoğan'ın ziyaretleri sırasında, ABD'li yatırım ve iş çevreleriyle, kanaat önderleriyle, ABD'deki Türk ve Müslüman toplumu temsilcileriyle de bir araya gelmesi ve medya kuruluşları temsilcileriyle röportajlar gerçekleştirmesinin planlanlandığı açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2016, 12:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER