Clinton: IŞİD krizi Türkiye'ye sıçrayabilir

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'dan Irak değerlendirmesi...

Clinton: IŞİD krizi Türkiye'ye sıçrayabilir

ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün başlattığı krizin, Türkiye ve İran'a da sıçrayabileceğini söyledi.

Eski ABD Dışişleri Bakanı, 10 Haziran'da satışa çıkan Hard Choices (Zor Seçimler) adlı kitabının tanıtımı için geldiği Toronto'da, önce okuyucuları ile buluştu, sonra CBC Televizyonu'nun The National programına katıldı.

"AMERİKA, MALİKİ'NİN NE YAPACAĞINI BİLMEDEN DESTEKLEYEMEZ"

Program sunucusu Peter Mansbridge'in sorularını yanıtlayan Clinton, Amerika'nın Irak'ı, Başbakan Nuri el-Maliki'nin ne yapıp yapmayacağını, Irak ordusunu kimi yönettiğinin ve bu olaylara daha başka kimlerin dahil olacağını bilmeden desteklemeyeceğini söyledi.

Clinton, Irak'ın asıl probleminin Maliki olduğunu ve aslında Amerika'nın Irak liderinden hiç memnun olmadığını öne sürdü. Clinton, IŞİD'in başlattığı krizin, Türkiye ve İran'a da sıçrayabileceğini ifade etti.

"ABD BAŞKANLIĞINA ADAY OLMAK İÇİN BASKI ALTINDAYIM"

ABD Başkanlığı'na yeniden aday olması için baskı altında olduğunu söyleyen Clinton, bunun kendisini çok etkilediğini belirtti. Clinton, en çok baskının kendisini başkan olarak görmek isteyen kadınlardan geldiğini söyledi.

Simon&Schuster Yayınevi tarafından basılan 656 sayfalık kitabında, Dışişleri Bakanlığı sırasındaki anılarını anlatan Hillary Clinton, en çok heyecanlandığı anlardan birinin, Amerikan deniz piyadelerinin Usame Bin Ladin'i yakalamak için yaptıkları operasyonu izlemek olduğunu anlattı. (haberler.com)

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 16:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER