Cizre’ye giden CHP Heyeti: Burada hukuk güvenliği yok

Heyet, bölgede yaptıkları incelemeleri rapor halinde CHP Genel Merkezi’ne sunacak

Cizre’ye giden CHP Heyeti: Burada hukuk güvenliği yok

Cizre’de incelemelerde bulunan CHP heyetinden milletvekili Mahmut Tanal, bölge insanının siyasi iktidar tarafından bilinçli olarak korkutulduğuna dikkat çekti.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2’si çocuk 4 sivilin polis tarafından katledilmesini araştırmak için kente gelen CHP heyeti, Şırnak Barosu’nu ile Cizre Sanayi ve Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Ceyhun İlgi ve Namık Havutçu’dan oluşan heyet, Şırnak Barosu’nda avukatlarla bir araya geldikten sonra Adliye Sarayı önünde kısa bir açıklama yaptı.

Yaşananların boyutunu öğrenmek için Cizre’ye geldiklerini belirten Namık Havutçu, AKP’nin 7 Haziran öncesi başlattığı çözüm sürecinin bölgede daha fazla kan ve faili meçhul cinayetlere dönüştüğünü söyledi. “Acil olarak barışa ihtiyaç var” diyen Havutçu, çatışmaların bir an önce durması ve silahların susması gerektiğini vurguladı.

“Burada hukuk güvenliği yok” diyen Mahmut Tanal da, “Hukuk güvenliği yoksa istikrar ve güvenden söz açılmaz. Avukatların can güvenliğinin olmadığı da ortada. Etkin soruşturma için mücadele eden avukatların can güvenliği tehlikedeyse gelinen nokta ciddidir” diye konuştu. Tanal, bölge insanının siyasi iktidar tarafından bilinçli olarak korkutulduğuna vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından heyet, yaşamını yitiren 4 sivilin ailelerine başsağlığı dilemek üzere Cudi Taziye Evi’ne gitti. Heyet, bölgede yaptıkları incelemeleri rapor halinde CHP Genel Merkezi’ne sunacak. (DİHA) 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2015, 15:27

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sukru
Sukru - 5 yıl Önce

Bir insan ancak bukadar utanmaz olabilir.ulan halkı korkutan kim.sen oy sandıgından çıkan banko oyları nerene ığdıracaksın.baba oğul abi kardeş bile değişik görüşte oluyorken hdp yüzde yüz yapıyor.herkesi kendin gibi aptalmı sanıyorsun.

Apo
Apo - 5 yıl Önce

Aptal Şükrü :))

zeyno
zeyno - 5 yıl Önce

Allah korkusuolmayanin dini imani vicdan varmidir hirs gozlerini burumus onca cana akitlan kananin akan goz yaslari hicmi farkinda degiller butun bunlarin vebalini kim odiyecek ama gecmiste guney kosularinda kurtlerin uzerine gaz ve bomba yagdirmisti zalimlerin dini imani vicdaninin olmadiginin gozu donmuslugunde bedelini nasil odedigini gorduk dilerm rabim sonunuz saddam canavaridan daha bin defa daha beter olsun unutmayin uddayda saraylarinda bilali gibi cirit aatardi insanllah akitiginiz kanllarda boguuuluursuz ....aamiin .

SIRADAKİ HABER