'Cihatçılar sahte pasaportla Almanya'dan Türkiye'ye geçerek IŞİD'e katılıyor'

Alman Sol Parti'den IŞİD'in Almanya'daki faaliyetlerine yönelik soru önergesi

'Cihatçılar sahte pasaportla Almanya'dan Türkiye'ye geçerek IŞİD'e katılıyor'

Süheyla Kaplan / Demokrat Haber

Alman Sol Parti Hamburg Milletvekilleri Cansu Özdemir ve Christiane Schneider, IŞİD'in Almanya'daki bağlantıları ve örgütün faaliyetleri hakkında eyalet meclisine soru önergesi verdi.

Hamburg Meclisindeki eyalet hükümetinin verdiği cevaba göre, Hamburg Anayasa Koruma Dairesi’nin verdiği bilgiler doğrultusunda 2012 yılından itibaren kentte 10'u kadın olmak üzere en az 60 kişi IŞİD’e katılarak Suriye ve Irak’a savaşmaya gitti. Bunlardan 12'si çatışmalarda ölürken, 20'si ise Hamburg’a geri geldi. Eyalet hükümetinin verdiği cevaba göre gençlerden birkaçı sahte pasaportla Almanya'dan Türkiye'ye geçerek IŞİD'e katıldı.

SOKAKLARDA KURAN'IN DAĞITILDIĞI STANDLARDA ÖRGÜTLENİYORLAR

Hamburg Anayasa Dairesi Başkanı Torsten Voss,  aralarında IŞİD  taraftarlarının da olduğu radikal Selefiler tarafından kentte hemen hemen her gün açılan stantlarla örgütlere yeni katılımların sağlandığını ifade ederek, Almanya’daki mevcut yasalar çiğnenmediğinden dolayı stantları engelleyemediklerini öne sürdü.

Hamburg İçişleri Senatörü Michael Neumann (SPD) ise Almanya ve özel olarak Hamburg’da sürekli artan bir tehlike potansiyeliyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

YURTDIŞI YASAĞINA RAĞMEN IŞİD'E KATILIM ENGELLENEMİYOR

Hamburg Senatosu’nun yanıtlaması talebiyle Eyalet Parlamentosu'na sunulan önergede, 2013 yılından Şubat 2015‘e kadar 16 kişiye yurtdışına çıkma yasağı getirildiği, ancak buna rağmen bu kişilerden  4'ünün IŞİD’e katılabildikleri bilgisi dikkat çekiyor.

CANSU ÖZDEMİR ALMAN DEVLETİNİ SUÇLADI

Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir ise hükümetin IŞİD'in faaliyetlerini engelleme konusunda yetersiz bulduğunu ifade ederek,  güvenlik ve istihbarat birimlerinin çalışmalarının sadece göz boyama amaçlı olduğunu ifade etti.

ANSAAR’IN IŞİD’LE  BAĞLANTISI SORULDU

Önergede ayrıca merkezi Düsseldorf'ta bulunan ve Hamburg ve Almanya'nın çeşitli kentlerinde faaliyet göstere Ansaar adlı yardımlaşma derneğinin IŞİD ile bağlantısı soruldu.

ANSAAR DERNEĞİ BAĞIŞ ADI ALTINDA GENÇLERİ DEVŞİRMEYE ÇALIŞIYOR

Önergede 25 Mayıs 2015 tarihinde "Suriye'deki mağdurlara insani yardım" adı altında Plaza Oteli'nde bir etkinlik düzenlendiği, derneğin insani yardım adı altında yaklaşık 3 bin euro toplandığı ve bunun, cihat için yeni gençler kazanmak amacıyla kullanıldığı iddia edildi.

Sol Parti Milletvekili Özdemir,  Ansaar Derneği'nin uluslararası düzeyde faaliyet yürüttüklerine dikkat çekerek  ve derneğin internet sitesindeki sayfalarında yardım kampanyası için bağış hesaplarından birinin de Hatay’ın ilçesi Reyhanlı' da bulunduğuna dikkat çekti. 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2015, 18:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
arsimet
arsimet - 3 yıl Önce

sahte pasaporta ne gerek işid militanıyım dese hükümet izin verip sınıra kadar götürüyor zaten

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

asiri dindarlarin avrupada ikametgah müsamesi engellenmeli

cemal kendal
cemal kendal @dimitri - 3 yıl Önce

ateist komunistler el üstünde tutuluyor avrupada, hatta devlet sarayında karşılanıyor.