Cihangir İslam: Kayyım politikası anayasaya aykırı

Cihangir İslam, Erdoğan'ın 'Yine kayyım atarız' sözlerinin bölge halkına gözdağı olduğunu söyledi

Cihangir İslam: Kayyım politikası anayasaya aykırı

Kayyım atamalarının antidemokratik ve Anayasa'ya aykırı olduğunu belirten Saadet Partisi (SP) İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Kayyım atarız” sözlerini, bölge halkına verilmiş bir gözdağı olarak nitelendirdi.

İslam, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Müze Cafe'de kahvaltılı basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Toplantıya basın mensuplarının yanı sıra SP il yöneticileri katıldı. 

‘İŞSİZLİK VERİLERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR’

İslam, burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin ağır bir gündemle karşı karşıya olduğunu ve gitgide tahammülsüzleşen bir iktidarla karşı karşıya olduğunu belirtti. Türkiye’nin ciddi bir ekonomik kriz içerisinde olduğunu söyleyen İslam, “Yaklaşık 500 milyar dolar dış borç var. Tarihin en yüksek borç faizleri var. Birçok şirket konkordato ilan etti. Ciddi bir işsizlik var. Ve tüm bu olumsuzlukları kabul etmeyen bir iktidar var” diye konuştu. Türkiye’de buharlaşan paranın ne kadar olduğu hakkında hiçbir bilgi olmadığına dikkat çeken İslam, hangi ihalelerde kime ne kadar para verildiğinin bilinmediğini ifade etti. İslam, “Taşeron firmaların çok fazla emek sarf etmeden para kazandığını görebiliyoruz” dedi. Üniversiteden mezun işsizlerin yoğunlaştığını aktaran İslam, işsizlik verilerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. 

‘KAYYIM POLİTİKASI ANAYASAYA AYKIRIDIR’

Belediyelere kayyım atamalarının antidemokratik bir uygulama olduğunu ve bunun Anayasa'ya aykırı olduğunun altını çizen İslam, Cumhurbaşkanı’nın “Onlar istedikleri kadar belediyeleri alsınlar. Biz yine kayyım atarız” sözlerini ise bölge halkına verilmiş bir gözdağı olarak nitelendirdi. İslam bölge halkının kime oy vereceğini iyi bildiğini de sözlerine ekledi.

Basın mensuplarının Kürtçe eğitim konusundaki sorusu üzerine İslam, anadil meselesinin tartışma konusu bile olmadığını ve anadilin büyük bir hassasiyetle korunması gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı  

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 09:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER