CHP'nin Kürt sorununa çözüm önerisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır mitingi öncesi NTV’nin sorularını yanıtladı.

CHP'nin Kürt sorununa çözüm önerisi

Başbakan Erdoğan’ın Kürt sorununa ilişkin çözüm önerisi istediğini belirten Kılıçdaroğlu, çeşitli önerilerinin dikkate alınmadığını belirtti ve somut olarak şu öneriyi sundu: Her partiden ikişer akil adam bir masanın etrafına oturacak ve toplumsal mutabakat arayacak.

"Biz, iktidarımızda bunu yapacağız" diyen CHP lideri, bugünkü Diyarbakır mitinginde vereceği mesajları da açıkladı: İşsizlik, yoksulluk ve cezaevi...

NTV’nin Ankara stüdyolarında Nermin Yurteri, Nilgün Balkaç, Can Dündar ve Ruşen Çakır sordu, CHP Genel Başkanı yanıtladı.

CHP Genel Başkanı, terör-Kürt sorununun çözümü için yol haritalarının ne olduğu sorusuna ve bu açılımların CHP’nin güçlü olduğu kıyı bölgelerinde nasıl yankılanacağıyla ilgili şunları söyledi:

"Sorunun adı önemli değil. Ben Doğu-Güneydoğu sorunu diyorum. Çözümle ilgili en sağlıklı çalışmalar da CHP’den geldi. Raporlar var, hep çalıştı ve faturasını ödedi.

"SORUMLU SİYASET KURUMUDUR"
Eğer 30 yıldır süren bir kavga varsa, burada siyaset kurumu üstüne düşeni yapmadı demektir. İşin güvenlik kuvvetlerine havale edilmesi ve bu kadar sürede çözüm olmaması... Burada birisinin görevini yapmadığı ortaya çıkıyor ki bu da siyaset kurumudur.

Başbakan Erdoğan genel başkanlığım sonrası ziyarete geldiğinde gündeme getirdi ve ‘askere, ne istediyse verdik’ dedi. Sizden önce de veriliyordu. Çözüm üretmedi ve halen çözüme yanaşmış değil. Biz eşitlik bağlamında olaya bakıyoruz. Kimseyi ötekileştirmiyoruz.

Bölgeyle ve Türkiye’yle bağ kurduk. Genel başkan olurken sözüm vardı ve ‘her ile gideceğim, bir kişi bile dinlemeye gelse gideceğim' dedim. Hakla ciddi kopukluk vardı ama artık..."

"EREDOĞAN KISKANIYOR"
Kılıçdaroğlu, mitinglerinde nasıl tepkiler aldığı ve Başbakan’ın ‘Sivas’tan öteye gidemiyor’ söyleminin yerini şimdi ‘BDP ile kol kola’ iddialarının aldığıyla ilgili soruya, "Erdoğan’ın kıskançlığı. Hakkari’ye gittim diye sevinmesi lazım ama üzülüyor. Kalabalıkları görünce... Allah akıl fikir versin, nasıl demokrat, nasıl özgürlükçü anlamıyorum. Siyasal partiler yasasını bile okuduğunu sanmıyorum" yanıtını verdi.

Tavrını eleştirdiği BDP'nin Türkiye'nin partisi olması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, bölgeye yönelik sorunların sadece BDP’nin değil kendilerinin de sorunu olduğunu belirtti.

“HER PARTİDEN AKİL ADAM”
Kılıçdaroğlu, sorunun çözümüne ilişkin somut önerilerini de şöyle anlattı:

"Başbakan, ‘Kılıçdaroğlu’nun formülü varsa versin uygulayalım’ diyor. Söyledik zaten, yüzde 10 barajını indir. Darbelere gerekçe olan 35. maddeyi değiştirelim dedik ama yanaşmadı; kılı bile kıpırdamadı. Pek çok önerimiz vardı ama bunları görmediler. Çünkü sorunu çözmek istemiyorlar.

Ben grup başkanvekiliyken de söyledim, çözüm için toplumsal mutabakat gerekiyor. Tüm siyasi partiler, STK’lar ve medya işin içinde olmalı. Ortak payda oluşturmak zorundayız. Herkes teröre karşı ve ortak payda bu. Toplum da çözüme hazır, uzlaşma sağlamalıyız. Kapalı kapılar ardında değil her partiden ikişer akil adam seçilir ve ‘oturun çalışın’ denir. Şimdi çağrı yapıyorum işte...

Grup başkanvekiliyken, devletin üst düzey bir yetkilisine, “çözüm için mutabakat sağlamanın yolunu neden aramıyorsunuz” diye sordum. .. Bir terör uzmanının çağırıldığı ve ‘büyük bölümü bölgede olmak üzere 2.5 yıl Tükiye’de kalmam lazım ve rapor veririm” dediği bilgisini edindim.

Devletin sağlıklı bir rapor hazırladığını gördünüz mü? Vali, komutan, emniyet kendi bakış açısıyla rapor veriyor. Devletin, sosyologları görevlendirip katmanların bakış açısı nedir diye araştırdığını gördünüz mü?"

“YETKİ VERİN ÇÖZELİM”
İktidar olduklarında bu sorunu çözeceklerini belirten CHP lideri, "Sadece akil adamlar değil bizim iktidarımızda STK’lar da destek versin isteriz. Ciddi araştırmalar yapan akademisyenlar var onlar da yer alsın isteriz. Van’da 3 gün durduk ve elde ettiğimiz sonuçlar var. Çözülür ama hükümetin adam gibi karar alması lazım. Bu yapılmıyor, yetki versinler sorun nasıl çözülür göstereceğiz.

"BİR MASANIN ETRAFINDA..."
Mutlaka şöyle olacaktır diye bir kural yok. Partiler ister milletvekili ister dışarıdan uzman gönderirler. İnsanlar bir masanın etrafına sorunu çözmek için oturmalılar. Akil adamdan kastımız, kendisini aşan, tepeden bakan, çözüme kilitlenen insan. Deneyimini Türkiye için harcamış insanlar. Değişik dünya görüşüne sahip insanları biraraya getirebilirsek önemli bir adım atmış oluruz... Medyanın da büyük katkılar vermesi lazım, bunu yaparsak ülke cennete dönüşür."

BDP'NİN İTTİFAK AÇIKLAMASI
CHP Genel Başkanı, eski BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın “MHP ile ittifak olmaz ama CHP ile olabilir” yönündeki açıklamasına da, "Tek başımıza iktidar olmak istiyoruz ve ülkenin buna ihtiyacı var. Geçmişimizden güç alarak diyorum ki, 4. büyük devrimi yani demokrasi ile özgürlüğü bu ülkeye getireceğiz. AB standartlarında ve kendi irademizle getireceğiz. İttifak falan değil, önce iktidarı istiyoruz" yanıtı verdi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER