CHP'li vekilden, Protestan Kilisesi'ne özür ziyareti

Meclis Başkanı Cemil Çiçek bir şey yapmayınca…

CHP'li vekilden, Protestan Kilisesi'ne özür ziyareti

CHP Bursa milletvekili Aykan Erdemir, TBMM tarafından 'Pornografik' olduğu gerekçesiyle internet sitesine erişim engeli konulan Diyarbakır Protestan Kilisesi'ne dün pazar ayini öncesi, özür ziyaretinde bulundu. Meclis'in internet filtresindeki skandalı ortaya çıkaran CHP'li Erdemir, Diyarbakır Protestan Kilisesi'ne bir kutu meclis çikolatasıyla gelerek pastör Ahmet Güvener'le görüştü.

İnternete erişim engeli ile ilgili 29 Mayıs tarihinde konuyu TBMM'ye taşıyarak soru önergesi veren Erdemir, TBMM'nin kullandığı filtre sisteminin bugüne kadar Protestanlar, Aleviler ve LGBTİ bireyler dahil pek çok dezavantajlı kesimi mağdur ettiğini ifade ederken, "Asıl mesele; Meclis'in filtresindeki teknik hatayı gidermek değil; ötekileştirilen vatandaşlarımızın gönlünü yapmak, kırılan kalpleri onarmaktır" dedi.

Diyarbakır Protestan Kilisesi'ne çikolatanın yanı sıra nefret suçları yasası da getirebilmeyi istediğini anlatan Erdemir, geçen hafta torba yasa kapsamında verdiği nefret suçları yasa teklifi ve değişiklik önergelerinin kabul edilmemesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Erdemir, şöyle konuştu:

"Pastör Ahmet Bey'e söz verdim. Nefret suçları yasasını Meclis'ten geçirmeyi başardığımız gün, yasa metnini bizzat kendi ellerimle Diyarbakır Kilisesi'ne götüreceğim. Meclis'in de, yaşanan bu üzücü olaydan gerekli dersin çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Birarada yaşamanın yolu, ayrımcılığa karşı eşit yurttaşlık mücadelesini yükseltmekten geçer."

Geçen 29 Mayıs tarihinde verdiği soru önergesine henüz yanıt verilmediğini anımsatan CHP'li Erdemir, soru önergesi verdiği gün içerisinde, Diyarbakır Protestan Kilisesi dahil bir çok dezavantajlı kesime ait internet sitelere erişim engelinin kaldırıldığını söyledi. Erdemir, TBMM filitre engeline takılan internet sitelerine milletvekillerinin girebilmesi için özel bir şifre verilmesinin gündemde olduğunu ifade ederek, bu şifrenin de henüz milletvekillerine verilmediğine dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 23:35

YORUM EKLE
YORUMLAR
Elshen Seferov
Elshen Seferov - 7 yıl Önce

Pastor Ahmet ! Sana Rebb Isanin ismi ile ugurlar ve mutluluklar!!! Men seni cok seviyoram!!! Rabb seninledir! Amin!

vahdettin
vahdettin - 7 yıl Önce

...bu yasa kalksın

SIRADAKİ HABER