CHP’li Sağlar’dan Erdoğan’a ‘yargı’ yanıtı

Erdoğan’ın ‘Adalet Yürüyüşü’ açıklamasına CHP'li milletvekilleri başta olmak üzere pek çok kesimden tepki topladı

CHP’li Sağlar’dan Erdoğan’a ‘yargı’ yanıtı

Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi Fikri Sağlar, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  ‘Adalet Yürüyüşü’ açıklamasına tepki gösterdi.

“Anlaşılan o ki; adalet mülkün temeli olmaktan çoktan çıkmış, iktidarın sopası haline gelmiştir" ifadelerini kullanan Sağlar, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TİM Genel Kurulu'nda 'Adalet Yürüyüşü'nü hedef göstererek 'Yarın yargı sizi de bir yerlere davet ederse şaşmayın' açıklaması; Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'na, milletvekillerimize, Cumhuriyet Halk Partililere ve halkımıza açık bir tehdittir" yorumunda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından başlattığı "Adalet Yürüyüşü"ne dair Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip "Adalet pankartlarıyla dolaşmak adaleti getirmez. Yargı yarın sizi de davet ederse şaşmayın" ifadelerini kullanmıştı.

'ADALET İKTİDARIN SOPASI HALİNE GELMİŞ'

Fikri Sağlar, Erdoğan'ın anayasa mahkemesinin kararı için “Kararı tanımıyorum, saygı duymuyorum” dediğini hatırlatarak,  "Apaçık anayasaya meydan okumuştu. Hatta öyle ki; kendi istediği kararları vermeyen hakimleri 'Cübbeni çıkar, siyaset yap' diyerek eleştirmiş ya da görevden alarak alaşağı etmiş, hatta tutuklayarak cezaevlerine tıkmıştır. Demokrasi ve adalet kültürünün geliştiği ülkelerde; cumhurbaşkanı ya da başbakan kararı beğenmedi diye, hiç bir hakim görevden alınmamıştır!" dedi.

Hukukun olmadığı yerde adaletin de olmadığını belirten Sağlar,"Amerika ve Avrupa Birliğini 'adil yargılama'dan yoksun görenlerin, 'Böyle hukuk mu olur?' sözüyle eleştirenlerin; adalet için yürüyenleri göz göre göre tehdit etmesi kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Adaletin olmadığı yerde ise devletin ve demokrasinin de olmayacağını söyleyen Sağlar "İşte tam da böyle bir noktada, insanlar patlamaya hazır birer bomba haline dönüşür. Anlaşılan o ki; adalet mülkün temeli olmaktan çoktan çıkmış, iktidarın sopası haline gelmiştir" sözleriyle Erdoğan'a tepkisini dile getirdi.

(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2017, 17:23

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER