CHP’li Fikri Sağlar: 74 milyon pusula bastırıldı, 49 milyon kullanıldı, 25 milyon boş pusula nerede?

"Mühürsüz olmasına rağmen geçerli sayılan oyların çıktığı sandıklar hangileridir, sandık numaralarını açıklar mısınız?"

CHP’li Fikri Sağlar: 74 milyon pusula bastırıldı, 49 milyon kullanıldı, 25 milyon boş pusula nerede?

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. “Mühürsüz oy pusulalarını geçerli saymak kanuna açıkça aykırı iken YSK ne hikmettir ki; sayıma başlandıktan sonra o pusulaları geçerli saymıştır” diyen Sağlar, “58 milyon seçmen için 74 milyon pusula bastırmıştınız. 49 milyonu kullanıldığına göre geriye kalan 25 milyon boş pusula nerede?” diye sordu. Sağlar’ın Başbakan Yıldırım’a yönelttiği diğer sorular ise şöyle: 

“1) Neden oy verme işlemi bittikten sonra mühürsüz pusulalarında geçersiz olacağı açıklaması yapılmıştır?

2) Mühürsüz olmasına rağmen geçerli sayılan tek bir “hayır” oyu var mıdır?

3) Mühürsüz olmasına rağmen geçerli sayılan oyların çıktığı sandıklar hangileridir, sandık numaralarını açıklar mısınız?

4) Mühürsüz zarf ve pusula sayısı kaçtır? Bu pusulalardan çıkan evet ve hayır oranı nedir?

5) Tüm sandıklarda “Tercih” yazılı stampa olması gerekirken hangi sandıklarda “tercih” yerine “evet” yazılı stampalar vardı?

6) Seçim Kanunu 98/4'e göre mühürsüz pusula ve zarflar geçersizdir. Dolayısıyla YSK'nin kararı kanuna aykırıdır. Bu sonuçla balkon konuşması yaparken yüzünüz kızarmadı mı?” 
 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2017, 09:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
HELİN
HELİN - 1 yıl Önce

....................... referandum komplosu ! .......................
........ chp'li̇ler lütfen di̇kkat ! parti̇ni̇ze koşun ! ........
referandum komplosuna geçmeden, öncelikle şunu söylemek istiyorum; akp'den nefret edenlerin çoğunluğu haklı olarak bunların komplocu olduklarına ve bunu yapamazlar diyebilecekleri hiçbir bir şey olmadığından, yani bu kadar kirli ve zorba olduklarına net kanaat getirmiş olduklarından dolayı nefret ediyorlar.
bakın resmen mühürsüz oy komplosu kuruldu !
bunlar bir kere büyük suçu işleyerek seçmenine önceden oy pusulalarını dağıttılar. mühürsüz ve evet basılı oylardan bu ispatlanmış oldu.
peki amaçları neydi?
birinci amaç kazanmak. bunu hepimiz biliyoruz zaten. ancak önemli olan diğer senaryolar. bunlar şu senaryoları kurdular ve bilerek bir miktar mühürsüz oy kullandırdılar. eğer 50.1'i alırsak hiçbir sorun yok. ancak tüm hileye rağmen 50.1'i tutturamazsak mühürsüz pusulaları gerekçe göstererek seçim kurulundan seçimin iptalini isteyeceğiz hesabı yapmışlardı