CHP’den roket iddiası: Roketler Türkiye içinden ateşlendi

YPG, Hatay ve Kilis’e atılan roketlerin kendilerine ait olmadığını öne sürmüştü

CHP’den roket iddiası: Roketler Türkiye içinden ateşlendi

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Hatay ve Kilis’e atılan roketlerin Suriye’den atılmadığını öne sürdü.

Roketlerin Türkiye topraklarından atıldığını söyleyen Dudu, “Bu roketlerin menzili 12 kilometre. Ve buradan (Reyhanlı kent merkezi) Suriye sınırı yani Afrin bölgesi 12 kilometreden daha fazla. Yine aldığımız bilgiye göre, saldırının daha önceden hazırlanarak, Türkiye topraklarından bir yerden yapıldığı bilgisi bize verildi" dedi.

CHP PM üyesi ve Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, CHP İlçe Başkanı Fatih Turan ile birlikte, önceki gece Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaralıları ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Cumhuriyet’te açıklamalarda bulunan Dudu, “Bu roketlerin menzili 12 kilometre. Ve buradan (Reyhanlı kent merkezi) Suriye sınırı yani Afrin bölgesi 12 kilometreden daha fazla. Yine aldığımız bilgiye göre, saldırının daha önceden hazırlanarak, Türkiye topraklarından bir yerden yapıldığı bilgisi bize verildi. Yani saldırının terör örgütü tarafından yapıldığı noktasında şüphe yok ancak, Suriye’den değil, Reyhanlı kırsalından önceden hazırlık yapılmak suretiyle bu saldırının yapıldığı ve roketlerin oradan ateşlendiği bilgisi bize ulaştı. Bu da ciddi ve dikkate alınmaya değer bir bilgidir. Bu noktada hükümetin, devletin gerekli tedbirleri alacağını ve üzerine düşeni yapacağına inanıyorum” diye konuştu.

YPG: KİLİS VE BAŞKA KENTLERE ROKET SALDIRISINDA BULUNMADIK

BBC Türkçe’de yer alan haber göre, Halk Savunma Birlikleri (YPG) Genel Komutanı Sîpan Hemo, Hatay ve Kilis’e atılan roketler konusunda Hemo, "Birliklerimiz hiçbir şekilde ne Kilis'i ne de bir başka kenti hedeflememişlerdir" dedi.

Hemo, “Tam bir safsata. Bu kesin olarak böyledir. Türk basınında çıkan bu iddiaların tek amacı Efrin işgalini meşrulaştırma gayretidir. Yine Ezaz’daki hastaneyi de hiçbir şekilde hedef almadık. Türk devletinin bu hastaneleri bilerek hedef almış olma ihtimali yüksektir. Çünkü buralarda büyük kayıplar var. Bu saldırılar Türk savaş uçakları tarafından da gerçekleştirilmiş olabilir. Benzer iddiaları Türk devleti Cerablus işgali öncesi de gündeme getirdi. O zaman da ‘Kilis’e topçu saldırıları yapılıyor’ dedi. Bunlar işgali meşrulaştırmanın beyhude çabalarıdır. Tüm bu iddialar gerçekle hiçbir bağlantısı olmayan yalanlardır” iddiasında bulundu.

Kaynak: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 16:36

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER