CHP’den güzel seçim yatırımları

Seçim kapıya dayanmışken ama yine de takdire şayan…

CHP’den güzel seçim yatırımları

CHP, “faili meçhul” cinayetlerin aydınlatılması için Meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi.
Seçimin kapıya dayandığı, meclisin kapanacağı şu son günlerde yapılan bir önerinin hayata geçmesi olası olmasa da, seçimlere yönelik bir yatırım kokusu duyulsa da CHP’ye göre ileri bu adımın yeni oluşacak mecliste ve önümüzdeki süreçte olumlu etkiler yaratacağını öngörebiliriz.

Statükocu muhalefet sayesinde hiçbir ciddi adım atmadan kendini demokrasi şampiyonu ilan eden AK Parti’nin de bu tür önerilerle demokrasi çıtasını ve algısını yükseltmek zorunda kalacağı da ortada.

Gaziantep Milletvekili Akif Ekici ve çok sayıda milletvekilinin imzasını taşıyan önerge, TBMM Başkanlığına verildi.

Önergenin gerekçesinde, Sabahattin Ali, Turan Dursun, Musa Anter, Onat Kutlar, Cavit Orhan Tütengil, Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Kemal Türkler, Metin Altıok, Muammer Aksoy, Hrant Dink, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok ve Doğan Öz'ün de aralarında olduğu bazı kişilerin “hain saldırılar sonucu kaybedildiği” vurgulandı.

Bu cinayetlerin aydınlatılması konusunda “Gerek birtakım kişi veya kurumların incineceği endişesiyle, gerekse devlet içindeki bazı örgütlenmelerin engellemesi sonucu” şimdiye kadar kararlı ve somut bir adım atılamadığı belirtilen önergede, özetle şu görüşlere yer verildi:
“Türkiye'nin geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini, faili meçhul siyasi cinayetlerin üzerindeki sır perdesini kaldıracağını söyleyen AKP, bu söylemleriyle son derece çelişkili bir şekilde şimdiye kadar faili meçhul siyasi cinayetlerin araştırılması için verilen önergeleri sayısal çoğunluğuna dayanarak defalarca reddetmiştir. Bu cinayetlerin perde arkasının araştırılması, tüm sorumluların adalet önüne çıkarılması için verilen önergeler, Genel Kurul gündeminin yoğunluğu ve öncelikleri bahane edilerek kabul edilmemiştir.

Faili meçhul siyasi cinayetlerin aydınlatılmasına yönelik çabalara gösterilen bu vurdumduymazlık, ağırdan alma, tetikçilerin, katillerin, planlayıcıların işine yaramaktadır. Bir şey yapmadan geçirilen her gün, delillerin karartılması, olanların unutturulması, sorumluların adaletten kaçması için zemin yaratmaktadır.”

 

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER