CHP’den Bakan Bozdağ'a yanıt

Gök, "Devlet, millete karşı büyük bir suç işlemiştir. Mühürsüz seçim, ayıplı bir seçime dönüşmüştür" dedi

CHP’den Bakan Bozdağ'a yanıt

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın tartışmalı referandum sonuçlarına ilişkin, “YSK’nin verdiği kararlar aleyhine Danıştay ve Anayasa Mahkemesine başvurulamaz” açıklamasına sert eleştirilerde bulundu.

Bakan Bozdağ’ın hakimleri tehdit ettiğini savunan Gök, “Adalet Bakanı, hakimlere talimat veriyor. 'CHP, başvuruda bulunamaz' demenin arkasında hakimlere bir tehdit vardır. Hakimlere 'Bakın ha, sakın ha, yanlış yapmayın' diyen bir anlayıştır bu. Adalet Bakanı, anayasal suç işlemiştir. Hakimleri baskı altına almıştır. Talimat vermiştir, tehdit etmiştir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına da değinen Gök, "Bu ayıplı, mühürsüz seçimle kimse bu ülkeyi 'Atı aldık, Üsküdar'ı geçtik' anlayışında yönetemez. 'Atı aldık, Üsküdar'ı geçtik' diyen Sayın Cumhurbaşkanı, siz zaten attan düşen bir cumhurbaşkanısınız. Hem ata binmesini bilmiyorsunuz hem de Üsküdar'da 'hayır' oyları fazla çıktı” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Gök, CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyerek, partisinin bugün kapalı olarak gerçekleştirilen grup toplantısının gündemiyle ilgili bilgi verdi.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) anayasa değişikliği referandumunu manipüle ettiğini ifade eden Gök, "'Bu iş bitmiştir' diyen Cumhurbaşkanı'nın aksine, Başbakan'ın aksine, attığı tweet'ler ile yargıya talimat veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın aksine bu iş bitmemiştir. Bu seçimler, büyük ölçüde meşruiyetini kaybetmiştir. Bu seçim, mühürsüz seçimdir. Yüksek Seçim Kurulu, bu seçimleri katletmiştir. Seçimleri manipüle etmişlerdir. 'Hayır' oylarının önde çıkacağı görüldüğü andan itibaren devletin organları tarafından büyük bir manipülasyon yapılmıştır. Devlet, millete karşı büyük bir suç işlemiştir. Mühürsüz seçim, ayıplı bir seçime dönüşmüştür" diye konuştu.

‘NE ATA BİNEBİLDİNİZ NE DE ÜSKÜDAR'I GEÇEBİLDİNİZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kesin olmayan seçim sonuçlarının belli olmasının ardından yaptığı 'Atı alan Üsküdar'ı geçti' açıklamayı eleştiren CHP'li Gök, şöyle devam etti:

"Bu ayıplı, mühürsüz seçimle kimse bu ülkeyi 'Atı aldık, Üsküdar'ı geçtik' anlayışında yönetemez. 'Atı aldık, Üsküdar'ı geçtik' diyen Sayın Cumhurbaşkanı, siz zaten attan düşen bir cumhurbaşkanısınız. Hem ata binmesini bilmiyorsunuz hem de Üsküdar'da 'hayır' oyları fazla çıktı. Yani ne ata binebildiniz ne de Üsküdar'ı geçebildiniz. Burası bir kapkaç, biz yaptık oldu; diye üstü örtülecek bir seçim olmaktan çıkmıştır. Bu seçimlerin meşruiyeti sonuna kadar tarafımızca tartışılacak. Hem 'hayır' oyu verenlerin hem 'evet' oyu verenlerin tüm vatandaşlarımızın hukuku korunacaktır. Yüksek Seçim Kurulu, bizzat bu seçimlerin meşruiyetini çiğnemiştir. Ne cüretle, ne hakla, ne adına? Milletin iradesini sakatlamıştır. Bu nedenle YSK üyeleri mutlaka bir gün hesap vereceklerdir"

‘ADALET BAKANI, ANAYASAL SUÇ İŞLEMİŞTİR’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın CHP'nin Danıştay başvuru üzerinden yaptığı 'Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın 'ret' kararı dışında karar verme seçeneği yok' açıklamasına da tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Gök, şunları söyledi:

"Sayın Bekir Bozdağ, sizin bakanlığınızın döneminde Türkiye'de 'adalet' kavramı yerle bir edildi. Adalete güven kalmadı. Adaleti bu hale getiren birinci kişi, sizsiniz. Türkiye'de bu seçimleri kaos haline getiren mimarlardan birisiniz. Bir cumhurbaşkanı, bir başbakan, bir adalet bakanı meşru hak aramayı ne zamandan beri uygunsuz görebiliyor? Böyle bir cüret olabilir mi? Adalet Bakanı, hakimlere talimat veriyor. 'CHP, başvuruda bulunamaz' demenin arkasında hakimlere bir tehdit vardır. Hakimlere 'Bakın ha, sakın ha, yanlış yapmayın' diyen bir anlayıştır bu. Adalet Bakanı, anayasal suç işlemiştir. Hakimleri baskı altına almıştır. Talimat vermiştir, tehdit etmiştir. Biz Türkiye'nin hakkını arıyoruz. 'Evet' diyenlerin de 'hayır' diyenlerin de hakkını arıyoruz. Bu mücadele, Türkiye'nin hukuk devleti olma mücadelesidir. Adalet mücadelesidir. İnsan hakları mücadelesidir. Kimse, bu şaibeli sonuçların üzerine oturup, Türkiye'yi bir 'kaptı kaçtı' gibi yöneteceğini farz etmesin. Biz, hak arama mücadelesini sonuna kadar sürdürme kararlılığı içerisindeyiz"

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2017, 12:13

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER