CHP'de Kılıçdaroğlu'nun istifasını isteyen vekillere sert tepki: İşçi Partisi'ne gidin!

CHP’de ulusalcı kanat kongre talep ediyor…

 CHP'de Kılıçdaroğlu'nun istifasını isteyen vekillere sert tepki: İşçi Partisi'ne gidin!

CHP'de kongre talep eden ulusalcı kanada Ekmeleddin İhsanoğlu'nun en yüksek oyu aldığı İzmir milletvekilleri başta olmak üzere çok sayıda CHP'li tepki gösterdi.

CHP'de Emine Ülker Tarhan, Nur Serter, Süheyl Batum ve Birgül Ayman Güler'in de olduğu milletvekillerinin Kemal Kılıçdaroğlu'nun istifasını istemelerine CHP içinden sert tepki geldi.

İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, "İşçi Partisi'ne gidin" derken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, CHP'deki kurultay tartışmalarına ilişkin, "Kurultay istemek en doğal haktır" dedi. CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç de, "Kurultay talep eden arkadaşların seçimlerde bir yerde çalıştıklarını görmedim. Genel Başkan başarısız değil" sözleriyle görüşünü dile getirdi.

T24’de yer alan habere göre, CHP'de çatı adaya sıcak bakmayan ulusalcı kanat, seçimin ardından "Biz demiştik" dedi. Aralarından Emine Ülker Tarhan, Nur Serter, Süheyl Batum ve Birgül Ayman Güler'in de olduğu milletvekilleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçadroğlu'nun istifasını istedi. Çatı adayın yüzde 58 ile en yüksek oyu aldığı İzmir'de milletvekillerini istifa çağrılarına sert çıktı. En sert tepki "Gidin İşçi Partisi'ne ya da kendi partinizi kurun" sözleriyle İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu'ndan geldi. Kılıçdaroğlu'nu destekleyen vekillerin açıklamaları şöyle:

‘İŞÇİ PARTİSİ’NE GİDİN’

İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu: Bugüne kadar arkadaşların parti ahlakına, kültürüne disipliline yola çıktığı insanların yoldaşlık, arkadaşlık vefa duygusu içinde hareket etmedikleri davranış biçimi yeni değil. Bu arkadaşlar partinin yetkili organlarındaysalar genel başkanla iyiler ama başka arkadaşlara görev verilirse muhalifler. Bu ikiyüzlülüğün dik alasıdır. Kılıçdaroğlu partinin gövdesini koruyarak sağdan soldan isimler aldı. Bunlar parti sözcüsü, grup başkanvekili oldular.

Bu ihanettir. Türkiye'nin çıkarı için büyük bir uzlaşı sağlayarak aday çıkarıldı ama onun başarısız olması için ellerinden ne gelirse yaptılar. Ahlaki mi bu? Ben 40 derece sıcakta mücadele edeceğim. Bu hanımfendiler, beyefendiler oturacak, seçim biter bitmez 'istediğimiz oldu artık genel başkanla hesaplaşmanın zamanıdır' diyerek ölü seviciliğe soyunacaklar. Kurultay isteyebilirler ama bu basın toplantısıyla istenmez. Yeterli imzayı bulursan kurultay toplanır. Üç kişi istedi diye olmaz. Hangi ahlak bunu kabul eder? Parti herkese göre karar mı alacak? Ağaç gölgesinde militanlık yapmak, meydan okumak yok. İşçi Partisi'ne mi gidecekler yeni bir parti mi kuracaklar buyursunlar. Yolları açık olsun"

‘ÜST PERDEDEN KONUŞARAK MÜCADELE OLMAZ’

İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam: Parti içinde tartışmadan bu işler konuşulmadan bireysel çıkışları doğru bulmam.

Hülya Güven: Tek başlarına çıktılar, doğru değildi. Seçimin analizini yapmaları lazımdı. Sandığa gitmeyerek kendileri oy kullanmadıkları gibi başkalarının da oy kullanmalarını etkileyerek 'oy oranı düşük' demek çok yanlış. Eğer katılım yüksek olsaydı bu sonuç çıkmayacaktı. İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanı olarak göreceğimize inanıyorum. Muhaliflerin bu çıkışı sonuç getirmez bir girişim olarak kalır.

İzmir Milletvekili Rıza Türmen: Yapılan açıklama çok yanlış. Genel Başkan'ın gitmesi söz konusu değil. Partinin daha başarılı olması Genel Başkanın koltuğunda kalmasıyla sağlanır.

İzmir Milletvekili Erdal Aksünger: Bütün her şeyin günahını genel başkan da arayanlar ilk önce kongrenin insiyatifini ele alacaklar. Partinin tüzüğü var. O tüzüğe uygun bir şekilde yapabilenler varsa hodri meydan yapsınlar. Parti seçim sonucunu değerlendirecektir ama üç kişinin çıkıp ta ortalıkta bezirganlık yapması hoş değil. Üst perdeden konuşarak mücadele olmaz. Halkın içinde olacaksın.

Musa Çam: Seçimin üzerinde iki gün geçti. Partimizin yetkili organları toplanıp bir durum değerlendirmesi yapacağı kesindir. Alınan sonucun bütün yönleriyle inceleneceği başarı ve başarısızlığın bütün detayları açıklanacaktır. Yetkili organlar toplanıp bir durum değerlendirmesi yapmadan partide bir kargaşa yaratmanın hiç kimseye faydası ve katkısı olmayacaktır. Elbette ki parti yöneticilerimiz üzerlerine düşen sorumluluk ve görevi yerine getireceklerdir. Bu dönemde daha soğukkanlı olmak gerekir.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2014, 11:57

YORUM EKLE
YORUMLAR
kazim buklu
kazim buklu - 6 yıl Önce

Chp li olarak bu milletvekilleri kiniyorum, bunlar hic parti terbiyesi almamislarmi yaziklar olsun

SIRADAKİ HABER