CHP'ye Ermeni aday adayı

Talin Ergüneş Gazer, CHP’den milletvekili olmak için başvuruda bulundu

CHP'ye Ermeni aday adayı

Talin Ergüneş Gazer, CHP’den milletvekili olmak için başvuruda bulundu. Seçildiği taktirde Gazer, CHP’nin ve Meclis’in ilk Ermeni kadın vekili olacak.

Surp Agop Hastanesi Halkla İlişkiler Müdürü ve Katolik Ermeni Cemaati Ruhani Lideri Başepiskopos Levon Zekiyan’ın halkla ilişkiler sorumlusu Talin Ergüneş Gazer, CHP’den milletvekili seçilebilmek üzere kontenjan adaylığına başvurdu.

Gazer, halen CHP İstanbul İl Delegesi. CHP’li İstanbul Sarıyer Belediyesi, azınlık cemaatleri için noel ve yeni yıl yemeği tertip etmişti. Ardından da Kemal Kılıçdaroğlu, Sait Halim Paşa yalısında azınlıkların ruhani liderleriyle yemekte biraraya gelmişti.

1977 İstanbul doğumlu Gazer, Pangaltı Mıhitaryan Ermeni Lisesi ve Anadolu üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği bölümü mezunu. Evli ve bir çocuk annesi olan Gazer, daha önce uzun süre turizm sektöründe çalıştı. İngilizce, İtalyanca, Ermenice bilen Gazer, seçildiği takdirde CHP’nin ilk Ermeni milletvekili ve parlamentonun da ilk Ermeni kadın milletvekili olacak.

 Meclis’te daha önce Hermine Kalustyan, 5 Ocak – 25 Ekim 1961 tarihleri arasında yeni anayasanın hazırlanması sırasında geçici olarak milletvekili sıfatıyla Kurucu Meclis Devlet Başkanı Temsilcisi olarak görev yapmıştı.

Sümeyra Tansel / Taraf

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2015, 10:52
YORUM EKLE