CHP sahte seçmen iddiasını Meclise taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, sahte seçmen iddiasını Meclis gündemine taşıdı

CHP sahte seçmen iddiasını Meclise taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, sahte seçmen iddiasını Meclis gündemine taşıyarak, referandum öncesinde tespit edilen sahte seçmen sayısını sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

* İstanbul Üsküdar'da Tunus Bağı Caddesinde kapı numaraları 58 ile son bulurken Doğancılar Parkının 1000 numara ile kaydedilmesinde ve Doğancılar Parkı'nda soyadları da farklı üç seçmen bulunmasında sorumluluğu ve ihmali bulunanlar kimlerdir?

* Bu kişiler hakkında inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?  Başlatılmışsa güncel akıbeti nedir?

* 16 Nisan 2017 anayasa referandumu öncesinde bu tür olayların meydana gelmesinde sorumluluğu ve ihmali bulunan tüm görevliler görevden el çektirilecek midir?

* 16 Nisan 2017 anayasa referandumu öncesinde tespit edilen sahte seçmen sayısı kaçtır?

* Doğancılar Park'ında yaşayanlara nasıl tebligat yapılmıştır?

* Sosyal dinlenme alanı olan parklarda vatandaşların yaşadığı kabul edilerek tebligat gönderilmesinde sorumluluğu ya da ihmali bulunanlar kimlerdir? Haklarında başlatılan inceleme ve soruşturma varsa akıbeti nedir?

* 1 Ocak - 15 Mart 2017 tarihleri arasında Türkiye genelinde illere göre toplam kaç kişinin seçmen kaydı hangi gerekçelerle Seçim Kurulu tarafından dondurulmuştur?

* 16 Nisan 2017 anayasa referandumu öncesinde seçmen kayıtları ile ilgili bu tür olayların yaşanması AKP Hükümeti tarafından nasıl izah edilmektedir?”

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 19:56

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER