CHP Milletvekili Fikri Sağlar: 12 Eylül ruhu 16 Nisan’da daha da güçlenerek geldi

Sağlar, “Barış ancak demokratik bir ülkede kucaklaşan yurttaşlar tarafından kurulur” dedi

CHP Milletvekili Fikri Sağlar: 12 Eylül ruhu 16 Nisan’da daha da güçlenerek geldi

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, 12 Eylül faşist darbesinin üzerinden geçen bunca yıla rağmen 12 Eylül ruhunun hala yaşadığını belirterek, “12 Eylül’ün ruhu 16 Nisan referandumunda daha da güçlenerek yeniden geldi” dedi.

12 Eylül’de gerçekleşen darbenin bilançosunun çok ağır olduğunu anımsatan Sağlar, “12 Eylül’e giden yol tasarlandı. Yani 12 Eylül 1980’ne kadar; 1 Mayıs katliamına, 16 mart bombalanmasına, Abdi İpekçi, Bedrettin Cömert, Doğan Öz, Ümit Kaftancıoğlu, Kemal Türkler gibi yüzlerce aydının, bini geçkin gencin katledilmesine, 17 bine yakın gencin sakat kalmasına, her gün 20’ye yakın insanın ölümüne seyirci kaldılar! 5 bini aşkın genç öldü. Suikastlar, bombalamalarla halk sindirildi.

Yani durum olgunlaştırıldı! Ve darbe yapıldı! Darbe sonrası ise; 650 bin kişi gözaltına alındı. 1 milyon 683 bin kişi fişlendi. 23 bin 677 dernek ve sendika kapatıldı. 937 film sansür edildi ve 400 gazeteci 4000 yılla yargılandı… 210 bin dava açıldı. 230 bin kişi yargılandı.

7 bin idam cezası istendi. 517 idam cezası verildi. 50 kişi idam edildi. Bunların arasında yaşı büyültülerek İdam edilen Erdal Eren de vardı. İşkence ve kötü muamele nedeniyle cezaevlerinde bin 11 kişi öldü. On binlerce sakat kaldı!” dedi.

İKTİDAR FAŞİST RUHU DAHA DA BASKIN HALE GETİRDİ

Evrensel'de yer alan habere göre, 12 Eylül’ün ruhunun 16 Nisan referandumunda daha da güçlenerek yeniden geldiğini savunan Sağlar, 12 Eylül'ün halkın gözünde mahkum olmuş faşist bir darbe olduğunu ifade etti. 12 Eylül ruhunu yaşatan bugünkü iktidarın ülkeyi hak, hukuk, adalet, demokrasi, eşitlik gibi değerlerden uzaklaştıran ve insanları birbirine kırdırmayı hedefleyen politikalar oluşturduğunu dile getiren Sağlar, 16 Nisan’da hileyle demokrasiyi askıya almak için ‘evet’i çıkaranların 12 Eylül’de darbe için silah kullananlara aynı anlayışta olduklarını söyledi.

12 Eylül mantığından kurtulmanın tek yolunun halkın gerçek demokrasinin oluşması için hak, özgürlük ve eşitliğe sarılması olduğunu kaydeden Sağlar, “Barış ancak demokratik bir ülkede kucaklaşan yurttaşlar tarafından kurulur” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2017, 15:13

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER