CHP Milletvekili Eren Erdem: Siyasi ayaktan korkuyorlar

Cumhuriyet gazetesindeki haber Meclis gündemine taşındı

CHP Milletvekili  Eren Erdem: Siyasi ayaktan korkuyorlar

Cumhuriyet gazetesinde, “İşte Siyasi Ayak ve Yazıcı’ya 10 Soru“ başlığı ile yayınlanan habere Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Eylül 2017 tarihli kararıyla erişim yasağı getirilmesi Konusunu TBMM Gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem; “İktidar siyasi ayağın ortaya çıkmasından korkuyor mu? Bu telaşın sebebi ne ?”dedi.

TEKZİP ETMEK YERİNE YASAKLAMAK NEDEN?

"Bir gazetede yayınlanan haberi yanlış bulursanız tekzip edersiniz. Bunun yolları ve teamülleri herkesçe bilinmektedir. Alel acele erişim yasağı getirilerek, kamuoyundan ne kaçırılmak isteniyor? Bu haberin ucu kime dokunuyor? Tüm bunları bilmek kamuoyunun hakkıdır" diyen Erdem, “FETÖ'nün siyasi ayağı ile ilgili ne zaman ciddi bir konu gündeme gelse AKP büyük bir telaş içine girerek; ya mahkemeler aracılığıyla ya da gündemi değiştirerek konunun kapanması için büyük bir gayret sarf etmektedir. Çünkü bu siyasi ayağın AKP'nin içine uzanmasından korkuyorlar." ifadelerini kullandı.

SİYASİ AYAĞIN UCU AKP'YE DOKUNUYOR

"Siyasi ayak ile ilgili, ortaya atılan her somut iddianın ucu AKP'ye dokunmaktadır. Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan habere erişiminin engellenmesinin amacı da budur. Hangi yasağı koyarlarsa koysunlar, gerçekler mutlaka ortaya çıkacaktır” şeklinde konuşan Erdem, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemi ile TBMM'ye verdiği yazılı soru önergesinde şu görüşlere yer verdi:

HİMMET TOPLAYAN İŞ ADAMI, BAKANIN OĞLU İLE ORTAK MI?

“Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Eylül 2017 tarihli kararıyla “İşte Siyasi Ayak” ve “Yazıcı’ya 10 Soru” başlığıyla Cumhuriyet Gazetesinde yayımlanan habere “5651 sayılı kanun uyarınca Erişim Sağlayıcıları Birliği” tarafından internet ortamında erişim engellendi.

Erişim yasağı getirilen haberlerde , bir eski bakan ve AKP Yöneticisinin oğlunun iş ilişkilerine yer veriliyordu. AKP tarafından FETÖ ile mücadelede milat olarak kabul edilen 17-25 Aralık 2013 tarihinden sonra bu eski bakanın oğlu; 10 Haziran 2014’te, 15 Temmuz’un ardından, adı FETÖ soruşturmalarında “İstanbul’daki ‘himmet toplantılarına katılan ilk işadamlarından biri olarak geçmiş ve Rize’de yaptırdığı yurda da 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ’ye ait olduğu gerekçesiyle el konulan bir iş adamı ile ortak şirket kurduğuna yer verilmektedir.

Bu bilgiler adli makamlara yansıyarak resmiyet kazanmıştır.

Bu açıklamalar ışığında;

1- Cumhuriyet gazetesine ait söz konusu haber hangi gerekçelerle engellenmiştir. Hükumet veya partiniz erişim konusunda müdahil olmuş mudur? Şikâyetçi var mıdır? Mahkeme kimin talebi üzerine böyle bir karar vermiştir?

2- Habere konu olan ve parti yöneticiniz , eski bakan ve oğlu ile ortaklık kurduğu iddia edilen iş adamı kimdir? FETÖ soruşturmasından göz altına alınmış mıdır? Hakkında her hangi bir dava açılmış mıdır?

3- Aynı İşadamı, Eski Bakan ve oğlu ile birlikte , dönemin Rize Valisi , Tanzanya’da , bir Fabrika açılışına katılmış mıdır? Bu fabrika kime aittir.?

4- Dönemin Rize Valisi FETÖ ile bağlantısı olduğu gerekçesi ile görevden alınmış mıdır?

5- 15 Temmuzdan sonra Rize’de FETÖ’ye ait olduğu gerekçesiyle el konulan Yurt var mıdır? Bunların sahipleri kimlerdir?”

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2017, 17:32

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER