CHP'li vekil: Türkiye, Federatif Suriye gerçeğine uygun politikalar üretmeli

Eski Musul Konsolosu ve CHP'li vekil Öztürk Yılmaz, 'Suriye çok büyük ihtimalle Federal bir Suriye’ye geçecek' dedi, Türkiye'nin politika değişikliğine gitmesi gerektiğini söyledi

CHP'li vekil: Türkiye, Federatif Suriye gerçeğine uygun politikalar üretmeli

Eski Musul Konsolosu ve CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, G20 Zirvesi ve Viyana görüşmeleri sonrası beklentilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İMC TV’ye konuşan Yılmaz, Türkiye’nin karşı çıktığı ‘Esad’lı çözüm’ konusunda ABD’nin tutumunun kabul etmekten yana olduğunu söyledi.

PYD’nin durumuna dikkati çeken Yılmaz, “PYD mevcut koşullarda arazide ABD’nin ve hatta Rusya’nın müttefiki,” dedi. Yılmaz, ufukta, PYD’nin Esad’ın ekibiyle karşılıklı oturacağı bir müzakere sürecinin olduğunu da savundu.

PYD’nin Viyana’daki toplantı ile kendisini ‘akladığını’ vurgulayan Yılmaz, “Suriye çok büyük ihtimalle Federal bir Suriye’ye geçecek. PYD’nin kontrol ettiği alan, aynen Kuzey Irak’taki Kürt bölgesi gibi başka bir yapılanmaya gidecek ve Suriye’nin  başka bölgeleri de başka otonom bölgelere ayrılabilecek,” diye konuştu.

Yılmaz, Türkiye’nin Federatif Suriye gerçeğine uygun politikalar üretmesi gerektiğini de söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 18:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

realist olmak ve ona göre iyi komsuluk gelistirmek en iyis kürdler öldükce sevgisini mi kazancak saniyo saray

SIRADAKİ HABER