CHP'li vekil: IŞİD'e değil PKK'ye operasyon başlatıldı, bu da PKK'nin silah kullanmasına neden oldu

CHP'li Şenal Sarıhan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'AKP'nin oylarını artırmak için savaşı körüklediğini' söyledi

CHP'li vekil: IŞİD'e değil PKK'ye operasyon başlatıldı, bu da PKK'nin silah kullanmasına neden oldu

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Suruç'taki katliamdan sonra IŞİD'in değil PKK'nin operasyonların hedefi olduğunu söyledi. Erdoğan'ın AKP'nin oylarını artırmak için savaşı körüklediğini savunan CHP'li vekil, "Silahları susturmak, ama nefret dilini de susturmak gerekiyor. Karşılıklı çatışan grupların aralarında nefret yerine bir anlaşmayı ve barışı arzu eden doğal bir dili yaratmaları gerekir. Ne zamanki bütün anneler bir arada durmayı başarabilirlerse, iktidarı yönetenlere seslenebilirlerse o zaman barış gelir," dedi.

'KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ OYLAMA POLİTİKASIYDI'

DİHA'ya konuşan CHP'li Şenal Sarıhan, 7 Haziran'dan sonraki sürecin Erdoğan'ın iradesi doğrultusunda yürüdüğüne dikkat çekerken, CHP ve AKP arasında yapılan 45 günlük koalisyon görüşmelerinin de bir oyalama politikası olduğunu söyledi. Sarıhan, "CHP bunun farkında değil miydi, elbette ki farkındaydı. Ama masadan kalkan taraf olmayacaktı. Halk için, halkın çıkarları için kendi ilkelerini koruyarak ama kendisinde bir fedakarlık yaparak, halkın üstün yararına olabilecek bir koalisyon bir an önce kurulması konusunda fedakarlık yaptı" dedi.

'ERDOĞAN AKP'NİN OYLARI İÇİN SAVAŞI KÖRÜKLÜYOR'

MHP'nin desteği ve Erdoğan'ın iradesi ile erken seçimlere gidildiğine dikkat çeken Sarıhan, erken seçimin son derece tartışmalı bir ortam yarattığını belirtti. Sarıhan, 2.5 aylık süre içerisinde seçim sonuçları açısından değişen bir şeyin olmadığını, fakat değişiklik yaratmak isteyen birinin Erdoğan olduğunu söyledi. Sarıhan, Erdoğan'ın AKP'nin oylarının artacağı düşüncesiyle savaş ortamını körükleyen bir yaklaşım içerisinde olduğunu belirtti.

'IŞİD'E DEĞİL PKK'YE OPERASYON BAŞLATILDI'

Sarıhan, Türkiye'nin dört bir yanını saran savaşın ilk olarak Suruç ile patlak verdiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Suruç bir bahane oldu. Suruç'un arkasında kimler vardı. Suruç'ta Türkiye'nin her yerinden gençlere yönelik bir katliam gerçekleştirildi. Bu şuna işaret ediyordu. Türkiye'nin her yerine ateş düşürülüyor ve Türkiye'nin her yanında kaygılı bir ortam yaratılıyordu. İktidar ise buraya yapılan müdahaleler için adeta onur alma ihtiyacı içindeydi. Nitekim olay IŞİD tarafından yaratılmış olmasını çok iyi bilinmesine rağmen IŞİD'e yönelik bir soruşturma son derece sınırlı kaldı. Bunun yerine PKK'ye ve devrimci sol gruplara yönelik bir operasyon başladı. Bu ortam PKK'nin de silah kullanmasına neden oldu. Bugün de yeni bir iç savaş diyebileceğimiz süreç yaşanıyor."

'SAVAŞIN YERİNE BARIŞI ARZULAYAN BİR DİL OLMALI'

Erken seçime değinen Sarıhan, Türkiye'nin güneyinde kan ve ateşin egemen olduğu bir dönemde seçimlere gidilmesinin doğru bulmadığını vurguladı. Barışın sağlanması için silahların susturulması gerektiğine dikkat çeken Sarıhan, "Silah konuşursa, karşına silahlı yanıt gelir. Bu da kardeşliği bozan ayrışmayı getiren bir tavır haline dönüşür. Silahları susturmak ama nefret dilini de susturmak gerekiyor. Karşılıklı çatışan grupların aralarında nefret yerine bir anlaşmayı ve barışı arzu eden doğal bir dili yaratmaları gerekir" diye konuştu.

'BÜTÜN ANNELER İKTİDARA SESLENİRSE BARIŞ O ZAMAN GELİR'

Tüm siyasi partilerin barış istediğini belirten Sarıhan, şunları kaydetti: "Ancak barışı nasıl tanımladıkları konusunda bir ortak tanıma ulaşmaları gerekiyor. 'Barıştan anlaşılan nedir ve barış nasıl sağlanmalı?' diye üzerinde düşünmeleri gerekir. Erken seçimden daha önemlisi, ülkede kanın durmasıdır. Kardeşliğin inşasının temellerin atılmasıdır. Burada herkese görev düşüyor. Son günlerde yaşanılan ölümler sonrasındaki yakınlarının tepkilerini görüyoruz. O tepkilerin hepsinde barış isteği var, 'ülkede artık kan dökülmesin, çocuklarımız ölmesin' anlamı taşıyor. Bunun sağlanması da çok zor değil. Bunu sağlayacak temel güç kadınlar olduğunu düşünüyorum. Bütün anneler gerçek duygularını ifade edebilirlerse bir arada durmayı başarabilirlerse, iktidarı yönetenlere seslenebilirlerse bu sorun da çözülür."

'CHP'NİN SEÇİM BİLDİRGESİNDE BARIŞ OLACAK'

Bundan sonraki süreçlerde siyasi partilerin ortak bir yöntem ile barıştan yana çalışmalar yürütmesini isteyen Sarıhan, barış konusunda CHP'nin de öncülük edebileceği barış etkinliklerinin yapılması konusunda düşüncelerinin olduğunu paylaştı. Sarıhan, ayrıca CHP'nin hazırlayacağı erken seçim bildirgesinde barış konusun önemli bir yer alacağını söyledi. Sarıhan, 1 Eylül Dünya Barış Günü'ne ilişkin de, "Aklın, bilimin ve ihtiyaçların birlikte yaşama isteği olan bir barış koşulları yaratılsın. Bunun için de barışı isteyen partilerimizin iktidara gelmesinin yolları açılsın" dedi.

Kaynak: DİHA

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2015, 10:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

ypg'yi yendiremediler isdi topukladi rojava geri alindi suructa katliam sonra da hem isid hem kürt gücleri deyip kafa karistirdilar darbeyi yiyen kürdistan oldu ormanlari yakildi gencleri katledildi. tayyip tarihe gecti

rahman
rahman - 3 yıl Önce

göreceksiniz değişen hiç bir şey olmayacak meclise yine dört parti girecek olan Gerilla ya polise ve askere olacak

Kim ister barışı
Kim ister barışı - 3 yıl Önce

Kürdistan da gençler katledilecek ondan sonra koseye sıkışınca hic bisey olmamis gibi barış denilecek kim ister barışı döktüğünüz kanlarn hesabı verilmeden barış mı olacak o biraz zor evlerini baslarina yiktiginz insanlar ocaklarinizi sondurecek rahat olun

size insanlık geçmiyor
size insanlık geçmiyor @Kim ister barışı - 3 yıl Önce

insanlık mertlik sizi zehirliyor sizi insan yerine koyan türkiye yalnış yapmış kürtlere suriye iran ırak kimlik bile
vermedi bırakın milletvekilliğini muhtar dahi olamazlar ya türkiyede
cumhurbaşkanı
bile oluyorlar dil dedikleride inanın birbiriyle konuşup anlaşamazlar kırmançi kelhuri gorani sorani gürani lori amaçları
osmanlıdan bu yana 200 yılda 36 isyan sonuç sıfır çimen gibi biçildiler amaçlarına 1946 da iran da mahabat kürt devleti
kurdular 1 yıl yaşamadı dağlara kaçarak götlerini zor kurtardılar

Türk
Türk - 3 yıl Önce

Akılsız insanlarsınız hepiniz merak etmeyin bizde Barış istemiyoruz hepiniz düşmanımızsınjz ayrıca PKK ne zaman güçsüzse Barış oldu bu ülkede siz bi kere samimi olsanız çözüm Sürecinde silah yığını yapmazsınız siz yediğiniz kaba ppisleyen insanlarsınız ama biz yine size aynı kaptan yemek yedireceğiz hiç merak etmeyin

Mehmet düzen
Mehmet düzen - 3 yıl Önce

Katıil yalancı. Hırsız ERDOĞAN'ı atın baştan. Ona ne başbakan nede cumhurbaşkanı denilir.
Bu adam Karısını kızını bile satar iktidarda kalmak için. Müslüman ayağı ile geri kalmış saf insanlardan oy sömürüyor. Kürt halkı vardır ve hepte var olacak. Yaşasın HDP.

Kim ister barışı
Kim ister barışı - 3 yıl Önce

Türk denen ahmak oglu ahmak ne zamndr da bu ulkenn sahibi oldunuz serefsiz kopek sizi bu topraklar malazgirtte 90 bin kürd yardiyla sokuldunuz yediginiz kaba pislediniz yine yediniz yillardir bu cografyada size kardes diyen bir halka zulum kan dan baska ne yaptiniz biraz onurunuz olsa susarsiniz o da yok sizde kahpelik dibe vurmus ama cann sikma bombalarn patladigi dogu guneydogudaki bombalar birgun egede marmarada ic anadoluda patladiginda kendinizi gercek bir savasin ortasinda goreceksiniz ancak nifak tohumu olmaktan baska birsey bilmediniz donun bi ecladiniza bakin yakmak yikmak barnarliktan baska ne biliyorsunuz ofkenizde bogulun devsirmelerden ancak sizin gibi insanlar cikar savassa biz her zamn haziriz o eski turkiye de yok unutma o eski Kürtler de yok size merhamet eden insanlardan merhameti de aldiniz bunuda unutmayin mazlumun intikami daha aci olur..