CHP'li Serter: 65 yaş üstünü evde tutmak insan hak ve özgürlüklerine aykırı

Serter, 65 yaş üstü için, 'Yanlış politikalar nedeniyle temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı olan bu sürecin mağdurları olmamalıdırlar' dedi

CHP'li Serter: 65 yaş üstünü evde tutmak insan hak ve özgürlüklerine aykırı

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, yeni tip koronavirus (Covid-19) salgını sürecinde hükümetin aldığı kararlarla 65 yaş üstü kişilerin yaşadığı sıkıntıları gündeme getirdi.

Serter, 21 Mart’ta yürürlüğe giren bir genelgeyle 65 yaş ve üstü kişilere uygulanan sokağa çıkma yasağının 29 Mayıs tarihli başka bir genelgeyle neredeyse devam ettirilmesine tepki gösterdi.

CHP İzmir milletvekili Bedri Serter’in açıklamaları şu şekilde:

'İRADELERİNE SAYGI GÖSTERİP NORMALLEŞMENİN İÇİNDE YAR ALMALARINI SAĞLAMALIYIZ'

"65 yaşındaki ablalarımız, abilerimiz bugüne kadar böylesi ciddi bir salgında ölüm oranlarının düşük olması noktasında ciddi katkıda bulundular ve sağlık sistemimizin rahatlaması adına da çok önemli bir yurttaşlık görevini yerine getirdiler. Bugün gelinen noktada, 1 Haziran tarihi itibariyle ise Hükümetin kısıtlamaları büyük ölçüde kaldıracağı görülmektedir. Bu noktadan sonra ülkemizde gerçekleşecek olan normalleşmenin önemli bir parçası da 65 yaş ve üzeri yurttaşlarımızdır, abilerimizdir, ablalarımızdır. Onları seviyorsak, onların iradelerine saygı gösterip normalleşmenin içinde yer almalarını sağlamalıyız."

'TEMEL İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNE AYKIRI'

Hükümetin aldığı kararı 'yanlış' olarak nitelendiren Serter, kararın temel insan hak ve özgürlüklerine de aykırı olduğunu belirtti:

"65 yaş ve üstü farklı meslek geçmişlerine sahip yurttaşlarımız Türkiye’nin yakın tarihine şahitlik etmişlerdir ve geleceğimizin inşaasına büyük katkılar sağlamışlardır. Onların geçmişten getirdikleri deneyimleriyle bundan sonra da toplumumuza katacağı pek çok değer söz konusudur. Geçmişle gelecek arasındaki köprülerimizi sağlamlaştırmalıyız. Bu itibarla da, devletin genç ve orta yaş kitlesi gibi bulaş riski taşımayan 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız için devam ettirdiği sokağa çıkma yasağının bir an önce sona erdirilmesi çağrısı yapıyorum. 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız, Covid-19 pandemi sürecinin başında uygulanması gereken kısa ve etkili bir kapatma politikasını uygulamamış olan Hükümetin bu yanlış politikası nedeniyle uzamaya devam eden ve temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı olan bir sürecin mağdurları olmamalıdırlar."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER