CHP'li Selina Doğan 216. maddeyi hatırlattı

CHP'li Doğan, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan 216. madde için soru önergesinde bulundu

CHP'li Selina Doğan 216. maddeyi hatırlattı

CHP İstanbul Miletvekili Selina Doğan, Türk Ceza Kanunu’nun 216’ıncı maddesi ile ilgili soru önergesini Meclis’e sundu.

Doğan sunduğu soru önergesinde, Devletler vatandaşları arasında, farklı bir kesimin diğer kesim üzerinde baskı kurmasına, bir kesimin diğer kesimi aşağılamasına seyirci kalamaz. Birçok devletin kanunlarında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suç olarak kabul edilmiştir. Nitekim Türk Ceza Kanunu’nun 216’ıncı maddesi “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu düzenlemektedir” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de Türk ve Müslüman olmayan azınlıklara ilişkin hemen her gün aşağılayıcı ve ırkçı ifadeler kullanıldığını hatırlatan CHP’li Doğan’ın soru önergesi şöyle:

Kars Ülkü Ocakları Başkanı Tolga Adıgüzel, caz piyanisti Tigran Hamasyan'ın Ani Harabeleri'nde konser vermesinin ardından Ermenileri ve Hristiyanları hedef gösteren açıklamalar yapmıştır. Adıgüzel, “Yaptıkları bu hareketle ne amaçlanmak isteniyor? Bunların içerideki destekçileri kimlerdir? Hangi satılmış basın mensupları bunlar ile ortaklaşa hareket ediyor? Herkes haddini bilecek ve bu saatten sonra ayağını denk alacaktır. İçeriden ve dışarıdan satılmış hain beyinler tarafından sabrımız zorlanmak mı isteniyor? Yoksa bizler de Kars caddelerinde Ermeni avına mı çıkalım?” demiştir. Konserin “papaz kıyafetiyle” yapılmasına da tepki gösteren Adıgüzel, bir dini ve etnik kesimi açıkça tehdit etmiş ve aşağılamıştır.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de Twitter hesabından “Manukyan'ın Adana'daki yeğeni mutludur. Üç teyze çocuğu daha meclise girdi. AKP, CHP ve HDP den. Ne kadar gururlansa azdır" ifadelerini kullanmıştır. Sözlü, bu ifadeleriyle Matild Manukyan'ın Ermeni olmasıyla milletvekili seçilen 3 Ermeni arasında bir bağ kurmuş ve böylece 3 milletvekilini etnik kimliğinden dolayı aşağılamak istemiştir.

ÇEKİK GÖZLÜ İNSANLAR HEDEFTE

Doğu Türkistan’da yaşanan olayların ardından Türkiye’de yaşayan Çinliler ve çekik gözlüler bazı kesimlerin hedefi olmuştur. Çekik gözlü turistlere saldırılar olmuş, Çin lokantaları basılmış ve bazı sokaklara “Burnumuzda tütüyor Çinlinin kan kokusu” yazılı pankartlar asılmıştır. Çinlilere yönelik çok açık ırkçı ifadeler kullanılmıştır.

CHP İstanbul Miletvekili Selina Doğan, sorularını şöyle sıralandı:

1-Kars Ülkü Ocakları Başkanı Tolga Adıgüzel ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?

2-Çinlilere yönelik saldırılar ve ırkçı söylemlerin ardından kaç kişi hakkında soruşturma başlatılmıştır?

3-2005 yılından bu yana 216’ıncı maddeden dolayı kaç kişi hakkında soruşturma açılmıştır?

4-2005 yılından bu yana 216’ıncı maddeden dolayı kaç kişiye dava açılmıştır?

5-2005 yılından bu yana 216’ıncı madde kapsamında kaç kişiye ceza verilmiştir?

6-Aynı tarihler arasında 216’ıncı madde kapsamında açılan davalardan kaç tanesi etnik ve dini azınlıklara karşı işlenen suçlara ilişkin olmuştur?
 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2015, 16:06

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
zivart
zivart - 4 yıl Önce

selina hanımın kayınvalidesi yakınım olur. Selinanın manıukyan ile hiçbir akrabağlığı yok.

SIRADAKİ HABER