CHP'li Atıcı: Demirtaş’ın da dediği ‘Evet’ diyenleri de demokrasi cephesinde ikna etmeliyiz

CHP’li Aytuğ Atıcı 'ittifak' tartışmalarını değerlendirdi

CHP'li Atıcı: Demirtaş’ın da dediği ‘Evet’ diyenleri de demokrasi cephesinde ikna etmeliyiz

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, ilkeler temelinde her türlü ittifakın yapılabileceğini söyleyerek, “Demirtaş’ın dediği gibi ‘Evet’ diyenleri de bu demokrasi cephesinde ikna etmeliyiz. İlke bazında birleştikten sonra isim anlamını yitirir” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, her türlü ittifak arayışının, “birlikte yaşama arzusu ve demokrasiye duyulan ihtiyaçtan” kaynaklandığını belirtti, ancak bunun tek yolunun da ittifak arayışlarında “parti ve kişisel çıkarların yer almamasından” geçtiğine işaret etti.

Parti, grup veya kişisel çıkarlar ile yürütülecek olan “ittifak arayışlarının” başarıya ulaşamayacağı gibi zarar da verebileceği uyarısında bulunan Atıcı, “Bu konuda geniş bir ittifak arayışında olmalıyız. Demirtaş’ın da dediği ‘Evet’ diyenleri de bu demokrasi cephesinde ikna etmeliyiz” diye konuştu.

Atıcı, ittifak arayışının toplumu bölmek üzerinden yürütülmesinin tehlikeli olacağının altını çizerek, her türlü ittifak arayışının grupları bir araya getirdiği gibi toplumu da birleştirmeyi amaçlaması gerektiğine işaret etti.

HDP ve CHP arasında bir yakınlaşmanın olup olmayacağına ilişkin soruları da yanıtlayan Atıcı, “ilkelere dayanan her türlü” ittifakın mümkün olabileceğini dile getirdi. Atıcı, Kürt siyasetinin daha önce CHP ve SHP içinde yer aldığı dönemlere de işaret ederek, “İttifak yapmak demek ilkesiz davranmak demek değildir” dedi.

Ancak bugünkü koşullarda CHP ve HDP birlikteliğinin zaman işi olduğunu belirterek, “Olmayacak ittifakları dürtüklemekte doğru olmaz. Bunun için biraz zaman tanımamız lazım” diye konuştu.

Her iki kesim arasındaki ittifak arayışının önündeki en temel sorunun, “şiddete bakış açısı ile temel sorunların çözümüne yönelik yaklaşım” olduğunu dile getiren Atıcı, bu konularda ortaklaşmanın yaşanması halinde, “Barış, özgürlük, kardeşlik için her türlü görüşmenin yapılabileceğine” işaret etti.

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın referandum sonrası yaptığı ittifak çıkışı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ilişkin değerlendirmelerine de işaret eden Atıcı, “Deniz bey tecrübeli bir politikacı ciddi bir siyasetçidir. Gül gelsin CHP’nin başına geçsin diye kast etmiş olamaz. Gül’ün de böyle bir toparlayıcı etkisi olamaz. İlke bazında birleşmek lazım ilke bazında birleştikten sonra isim anlamını yitirir zaten” diye konuştu. (Kaynak: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2017, 20:26

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER