CHP heyeti Kamp Armen'i ziyaret etti: 'Bu ortak miras kamulaştırılmalı'

CHP'li Tekin ve Tanrıkulu yıkılmak istenen Kamp Armen'e destek ziyaretinde bulundu

CHP heyeti Kamp Armen'i ziyaret etti:  'Bu ortak miras kamulaştırılmalı'

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu seçim çalışmalarını bugün Tuzla'da sürdürdü. Tuzla'da yıkılmak istenen Ermeni Yetimhanesi'ne (Kamp Armen) destek ziyaretinde bulunan Tekin ve Tanrıkulu'na partililer de eşlik etti.

TAPU HANGİ GEREKÇEYLE EL DEĞİŞTİRDİ?

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yetimhanenin tapusunun sürekli el değiştirmiş olmasına dikkat çekerek, "Bu hangi gerekçelerle oldu? Neden bu kadar hızlı değiştirildi? Hazinenin buradaki tutumu, bilir kişi raporu nedir ? Hukukun bu kadar ayaklar altında olduğu hiçbir dönem olmamıştır. Buna 12 Eylül dönemi de dahil" dedi.

"KAMULAŞTIRILMALI"

Ortak tarihi mirasın kamu yararına kullanılması gerektiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da , "Başka bir ranta dönüştürülmemesi lazım. Özel mülkiyet olabilir. Devlete düşen özel mülkiyeti olan bu yerleri ranta dönüştürmeden tarihi mirasın ruhuna uygun bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır. Ermeni yetimhanesi bir çok şahsiyetin başta Hrant Dink olmak üzere eşiyle birlikte yaşadığı bir yerdir. Bu ortak mirasın korunması lazım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne düşen burası ne kadar özel mülkiyetteyse de kamulaştıracak, ruhuna uygun bir şekilde yaşamasını sağlayacak" diye konuştu.

Mülk sahibine de seslenmek istediğini söyleyen Tanrıkulu, "Her şeye rağmen burada bir yapı yapamazsın. Eğer yapı yaparsan boğazından fitil fitil gelir" dedi.

"İKTİDARIMIZDA İADE EDECEĞİZ"

CHP iktidarında yetimhanenin vakfa iade edileceğini söyleyen Tekin, "En kısa sürede bir kanun teklifiyle gasp edilmiş mallar, en azından burayla ilgili tabunun iadesiyle ilgili bir çaba sarfedeceğiz" dedi. (CNN Türk / Fotoğraf: Gerçek Gündem)

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2015, 16:47
YORUM EKLE