CHP her sandıkta 2 müşahit ve 1 avukat bulunduracak

CHP sonuçları ANKA Haber Ajansı üzerinden duyuracak

CHP her sandıkta 2 müşahit ve 1 avukat bulunduracak

İstanbul seçimleri için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını belirten CHP Milletvekili Özgür Karabat, her sandıkta 2 müşahit ve 1 avukat bulunduracaklarını söyledi. Karabat, yarın sandık başına giderek yaşanan haksızlık ve hukuksuzluğa dur diyeceklerini ifade etti. 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri için seçmen yarın yeniden sandık başına gidecek. 10 milyon 570 bin 939 seçmenin bulunduğu İstanbul’da 31 bin 124 sandık kurulacak. Seçim güvenliği için harekete geçen partiler ise tüm hazırlıklarını tamamladı. Her sandıkta 2 müşahit ve 1 avukat görevlendirdiklerini belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, seçim sonuçlarını anbean ANKA Haber Ajansı üzerinden duyuracaklarını söyledi. 
 
HER OKULDA BİLİŞİM SORUMLULARI OLACAK
 
CHP’nin 23 Haziran seçimlerine ilişkin uzun zamandır birçok konuda çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Karabat, çalışmalardan bir tanesinin seçimlerde sandık başında olacak görevlilerinin eğitimi olduğunu söyledi. Sandık görevlilerinin eğitiminin uzun bir süredir devam edildiğini ve sona geldiğini belirten Karabat, “İkincisi ise sandıklarda bulunacak müşahit sayısıydı. Her sandıkta en az bir tane müşahit koymayı hedefliyorduk. Ancak şuan her sandıkta 2 tane müşahit bulunuyor. Hatta bazı sandıklardan bu sayı ikiyi de geçiyor. Yine her okulda bilişim sorumlularımız var. Yani seçim sonuçlarını hızlı bir şekilde girilebilecek İstanbul gönüllüleri tarafından oluşturulan bir bilişim sorumlularımız var. Onlar sonuçları anlık olarak ilçe merkezine gelmeden sisteme girebilecekler” diye belirtti.
 
AVUKATLAR ANINDA MÜDAHALE EDECEK
 
Seçimlerde çok fazla sayıda avukatın da görev alacağını söyleyen Karabat, her sandıkta bir avukatın görev alacağını dile getirdi. Hafta içerisinde avukat eğitimlerini de gerçekleştirdiklerini ifade eden Karabat, “Onun dışında okullardaki lojistik sorunlarımız tamamlandı. Avukatlarımızın dilekçe hazırlıkları da tamamlandı. Herhangi bir sorun yaşandığında avukatlar anında hazırladıkları dilekçelerle başvuru yapabilecek. Yine Milletvekillerimiz seçim kurullarında yer alacak. 74 tane seçim kurulu var. Bu seçim kurullarında bütün vekillerimiz görevlendirilmiş olacak. 31 Mart seçimlerinde olduğu gibi yine seçim koordinasyon merkezimiz olacak. Bu koordinasyonda bir ekip görev yapacak. Seçimleri an be ana yaşanan gelişmeleri değerlendiren, hem kamuoyunu, hem örgütü hem de sandık görevlilerini bilgilendiren bir sistem kurmuş bulunuyoruz. Ekrem Bey’de (İmamoğlu) orada bulunmuş olacak” ifadesinde bulundu.  
 
'AA'NIN AÇIKLAYACAĞI VERİLERE GÜVENİLMEMELİ'
 
Anadolu Ajansı’nın (AA) 31 Mart seçimlerinde yaptıklarını hatırlatan Karabat, AA’nın yarın açıklayacağı verilere de güvenilmemesi gerektiğini söyledi. Sandıklar açıldığı andan itibaren ANKA Haber Ajansı üzerinden sonuçları an be an duyuracaklarını söyleyen Karabat şunları belirtti: “Vatandaşlarımız Anadolu Ajansı’nın vereceği verilere aldanmasın. ANKA Haber Ajansı ile bir anlaşma yaptık. Sandıklar açıldığı andan itibaren tüm verileri oraya gireceğiz. Vatandaşlarımız ANKA Haber Ajansı üzerinden seçim sonuçlarını takip edebilirler.” 
 
'GASP EDİLEN BELEDİYEYİ YENİDEN ALACAĞIZ'
 
Seçimlere ilişkin tüm hazırlıklarının tamamlandığını söyleyen Karabat, sözlerini şöyle tamamladı: “Yapılan kamuoyu araştırmalarında sonuç zaten bellidir. Bu dakikadan itibaren örgütümüz de provokasyona gelmeden bilinçle hareket etmesi gerekir. Çünkü önde olduğumuz bir durumda herhangi kötü tablo olmasını istemiyoruz. 31 Mart’ta kazandığımız seçimler hukuksuz bir şekilde gasp edildi. Belediyeyi bu gasptan kurtarmak için de az bir zamanımız kaldı. Yarın sandıklara giderek gasp edilmiş belediyeyi tekrardan kazanacağız. Bu anlamda bütün vatandaşlarımızın da sandıklara gitmesi ve oylarına sahip çıkması gerekmektedir. Dediğim gibi bütün hazırlıklarımız tamamlandı. Yaşanan haksızlığa, hukuksuzluğa yarın hep birlikte dur diyeceğiz.” 

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER