CHP, Fikri Sağlar için toplanacak

CHP PM topalntısının yarın saat 13.00'te parti genel merkezinde yapılacağı bildirildi

CHP, Fikri Sağlar için toplanacak

CHP Parti Meclisi (PM), Mersin Milletvekili Fikri Sağlar'ın tedbirli olarak Yüksek Disiplin Kuruluna (YDK) sevkini görüşmek üzere yarın olağanüstü toplanacak.

Çarşamba günü yapılacak Merkez Yönetim Kurulu toplantısında, Sağlar hakkında disiplin soruşturması başlatılması için PM'den talepte bulunulmasına oy birliği ile karar verilmişti.

MYK'nın ardından Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından PM üyelerine olağanüstü toplantı çağrısı yapıldı.

CHP PM'nin yarın saat 13.00'te parti genel merkezinde yapılacağı bildirildi.

PM'nin tek gündem maddesi ise Sağlar'ın durumu. PM'den, Sağlar için "kesin çıkarma" başlığının bulunduğu tüzüğün 70'inci maddesi ile tedbirli olarak YDK'ya sevk edilmesi istenecek. Çağrı yazısında Sağlar için tüzüğün 68'inci maddesinin F fıkrasının uygulanması da isteniyor.

Söz konusu fıkraya göre, kesin çıkarma ve geçici çıkarma istemi ile disiplin kuruluna gönderen organ, gerekli görürse önlem niteliğinde olmak üzere üyeyi görevden uzaklaştırabiliyor. Bu durumda dosya, 5 gün içinde görevli disiplin kuruluna gönderiliyor ve bu süre içinde karar ilgiliye tebliğ ediliyor.

PARTİ SÖZCÜSÜ SELİN SAYEK BÖKE’DEN İSTİFA

Öte yandan PM toplantısı öncesi CHP'de sürpriz bir gelişme yaşandı. Parti Sözcülüğü görevini yürüten İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, sözcülük ve genel başkan yardımcılığı görevinden istifa etti. PM üyeliği devam eden Böke'nin yarınki toplantıya katılıp katılmayacağı ise merak konusu.

 Bu arada dün akşam saatlerinde İstanbul Milletvekili Eren Erdem'in Twitter hesabından, CHP'den istifa ettiği açıklaması yapılmış ancak bir süre sonra hesabın hacklendiği belirtilmişti.

NE OLMUŞTU?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sert eleştirilerde bulunan CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Kılıçdaroğlu'nu 'tek adam' olmakla suçlamış olağanüstü kongre talep etmişti.

İsim vermeden Sağlar'ın  kendisine yönelik eleştirilerine yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Parti içi kavgaya izin vermeyeceğiz, kavga edenleri gerekirse kapının önüne koyacağız. Partinin genel başkanı, o partiye oy verenlerin cumhurbaşkanıdır." ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu’nu ‘tek adam’ olmakla suçlayan Sağlar’ın açıklamaları şöyle:

“CHP lider partisi değil, kadro partisidir. Son 10 yıla baktığımızda CHP lider partisi haline getirilmeye çalışılıyor. Partide tek adamlılığı değiştirmemiz gerekiyor. Söylediğinizde samimi olmadığınızı toplum görürse size güvenmez. Kılıçdaroğlu referandum kampanyasında 'tek adama karşıyız' propagandası yaptı ama kendisi tek adam oldu! Biz bu toplantılarda Olağanüstü Kurultay talebini yaptık. Bundan sonra Kemal Bey kurultay çağrısı yapmalıdır. Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyüklüğü, zarifliği buradadır. Yeni bir yola yürümek için Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultay çağrısına ihtiyaç vardır. Aday olabilir. Güvenoyu almak zorundadır. Parti en azından yeni bir yönetimle yola devam eder. Kurultayın iradesi en doğru kararı verir. Aday olup olmaması kendisinin vereceği bir karardır.”

Öte yandan, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’den Fikri Sağlar’ın kongre çağrısına destek geldi.  İnce,“Genel başkanın yetkisi dahilindedir olağanüstü kurultayı toplamak. İmza toplayıp olağanüstü kurultay istemektense kendisi toplarsa daha şık olur” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2017, 10:01

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER