CHP'den YSK'ya 'Mühür rengi değişsin' başvurusu

Başvuruda, 31 Mart yerel seçimindeki geçersiz oy sayısına dikkat çekildi

CHP'den YSK'ya 'Mühür rengi değişsin' başvurusu

CHP, pusulalardaki yuvarlak alan ve çizgilerin siyah renkte olması nedeniyle, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) mühür renginin değiştirilmesi için başvuruda bulundu. Başvuruda, 31 Mart yerel seçimindeki geçersiz oy sayısına dikkat çekildi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal başvuruya ilişkin yazılı açıklamasında şu bilgileri verdi: “Seçmenin seçme kararını yansıtan oy pusulalarında parti amblemleri ile isimleri, mührün vurulduğu yuvarlak alan, aday isimleri ve alanları ayıran çizgiler siyah renkle basılıyor. ‘Evet’ veya ‘tercih’ yazılı mühürlerde kullanılan mürekkep de siyah olunca, bu durum oy sayımı sırasında hatalı sayım yapılmasına yol açabiliyor.”

İSTANBUL’DA 319 BİN GEÇERSİZ OY

CHP’li Tanal, YSK’ya sunduğu dilekçede, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Türkiye genelinde bir milyon 908 bin 467, İstanbul’da 319 bin 540 geçersiz oy kullanıldığını hatırlatırken, bu geçersiz oyların büyük bir çoğunluğunun mühür kullanımı ve mühürde kullanılan mürekkebin fark edilememesi nedeniyle geçersiz sayılan oylar olduğunu söyledi. Tanal ayrıca, İstanbul için yeniden yapılan sayımlarda hemen her parti lehine geçerli sayılması gerekirken sandık kurulunun dikkatinden kaçarak geçersiz sayılan oyların tespit edildiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2019, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER