CHP'den 'tezkere' açıklaması

Halife Hafter yönetimindeki Libya Ulusal Ordusu, bugün Trablus'a giden yolları kontrolü altına aldığını açıklamıştı

CHP'den 'tezkere' açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP Genel Merkezi'ne Libya'ya tezkeresini görüşmek için ziyarette bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek olan Bakan Çavuşoğlu, Libya'ya tezkere asker göndermek için destek isteyecek.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya ile imzalanan mutabakatların ardından Trablus'taki Ulusal Mutabakat Hükümeti talep ederse bölgeye asker gönderilebileceğini söylemişti.

Trablus kısa süre sonra Ankara'dan resmi olarak asker talebinde bulundu. Bunun üzerine Cumurbaşkanı Erdoğan, Meclis açıldığında Libya'ya asker göndermek için tezkereyi gündeme alacaklarını belirterek, "Asker gönderecek misiniz?' diye soruyorlar. Biz de ne diyoruz, davet edildiğimiz yere gideriz, şu anda da böyle bir davet olduğu üzere icabet ederiz. Çünkü bizim kardeşlik bağlarımız çok farklı. İnşallah Meclis açılır açılmaz asker gönderme tezkeresini Meclis'e sunacağız. Meclisimizin de onaylamasıyla Libya'daki meşru yönetime çok daha etkin bir şekilde destek verme imkânına kavuşacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Bu gelişmelerin ardından konuyla ilgili açıklamada bulunan ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Askerlerimizin şehit olmasını, kanlarının Libya çöllerine akmasını doğru bulmuyorum, kabul etmiyorum. Yazıktır günahtır bu memlekete" demişti.

Halife Hafter yönetimindeki Libya Ulusal Ordusu, bugün Trablus'a giden yolları kontrolü altına aldığını açıklamış, Hafter'in ordusu uzun süredir Trablus'u ele geçirmeye çalışıyordu.

‘TEZKEREYE İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZU ANLATTIK’

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından konuşulanlara ilişkin basın açıklamasında bulunan Bakan Çavuşoğlu, "Libya konusunda genel bir değerlendirmede bulunduk. Sayın genel başkanın ve bazı arkadaşların soruları oldu. Biz bugün CHP'nin doğrudan bilgilendirmiş oluyoruz. Tabii ki tezkere konusunda karar CHP'nindir, takdir onlarındır. Ama biz ülkemizin ulusal çıkarları bakımından niye bu tezkereye ihtiyaç duyduğumuzu kendilerine anlattık" dedi.

BAHÇELİ'DEN AKP'YE LİBYA MESAJI

Öte yandan Çavuşoğlu MHP Genel Merkezi'ne ziyarette bulunmayacaklarını, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kendilerine bir mesaj gönderdiğini söyledi.

 Çavuşoğlu Bahçeli'nin mesajında, "Bizim zaten tutumumuz belli, bize gelerek vakit kaybetmelerine gerek yok, diğer siyasi partilere giderek bilgilendirmelerde bulunsunlar" dediğini aktardı.

‘ASKER GÖNDEREREK MEVCUT DURUMU DAHA DA KÖTÜLEŞTİRECEK GELİŞMEYE HAZIRLIK YAPMAKTIR’

Ünal Çeviköz açıklamalarda bulunuyor:

"Libya'daki durum Suriye'dekinden çok daha karışıktır. Libya'ya aslında asker göndererek bu savaşa taraf olmak yerine Türkiye'nin birikimini dikkate alarak diplomasiye öncelik vermesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak asker göndererek mevcut durumu daha da kötüleştirecek gelişmeye hazırlık yapmaktır. Bunun doğru olmadığını Sayın Bakan'a da izah ettik. Ancak bölgedeki duruma bakınca ortada iyi kötü Berlin durumu yürütülürken ve buna hız verilmesi gerekirken bunu yerine asker göndererek durumun daha da keskinleştirilmesini sağlamak bölgedeki çatışmayı geliştirecek mahiyettedir. Komşu ülkelere bakıyoruz, en başta Tunus'un böyle bir gelişmeye destek vermesi gerekirken, Tunus bunun doğru olmadığını savunuyor. Cezayir'in de yaklaşımının bundan farklı olmadığını görüyoruz."

"Bütün bunlar Türkiye’nin bu şekilde bir dış politika uygulamasının yanlış olduğunu göstermektedir. Dış politikayı dış politika yapan kurumlara öncelik vererek hazırlamak yerine aile ilişkileri üzerinden sürülen bir dış politikayla buraya gelmiş bulunmaktayız. İktidarın ihvanla ilgili Libya’da da sü5üdreceği anlaşılmaktadır. Bunu doğru bulmuyoruz. Biz Meclis’e gelecek tezkereye olumsuz baktığımızı söylemek isterim."

"Tezkerenin niteliği ile ilgili herhangi bir bilgimiz yok. Kendisi de sorulan bir soruya yanıt verdiğinde tezkere metninin Cumhurbaşkanlığına gönderildiğini söylediler. Biz de Meclis’e gelince tezkere metnini görmek istiyoruz."

"Biz bu tezkerenin daha farklı birtakım unsurlar içereceği düşüncesindeyiz."

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 13:42

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER