CHP'den HDP'ye giden 'emanet oy' ne kadar?

Ezgi Başaran HDP'ye kayan oyları yazdı

CHP'den HDP'ye giden 'emanet oy' ne kadar?

7 Haziran milletvekili seçimlerinde sandık başına gidildi. HDP yüzde 13.1 oy alarak barajı geçti. Sonuçların açıklanmasının ardından kısa bir teşekkür konuşması yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 'emanet oylar'la kendilerini destekleyenlere de teşekkür.

Radikal yazarı Ezgi Başaran  HDP'ye verilen 'emanet oylar'ı yazdı. CHP'nin güçlü olduğu illerden HDP'nin milletvekili çıkaramadığını ifade eden Başaran Kürt illerinden gelen oylara değindi. Başaran, "HDP’ye barajı aştıran CHP’den gelen emanet değil, daha önce AKP’ye oy vermiş Kürtlerin oylarıdır" dedi.

Ezgi Başaran'ın Radikal'de yayınlanan yazısının bir bölümü şöyle:

CHP’nin şehirli seçmeni, dünyada eşine çok az rastlanacak bir biçimde, kitleler halinde ‘stratejik’ davrandı. Bu, yerel seçimlerde görülen, aday kişiye göre değişen, son derece küçük çaplı akıl çalıştırmalardan epey farklı bir eylemdir. Kitlesel bir stratejik akıl, CHP’nin bir kısım seçmeniyle ilgili önemli bir bilgidir, bir kenara yazalım.

Benim nazarımda bu saygı duyulacak bir özellik.

Amma velakin bu, HDP’nin geldiği noktayı görmemizin önünü kesmemeli. Çünkü aslında HDP’nin aldığı oy miktarı, oy dağılımı Türkiye’yle ilgili çok şey söylüyor. CHP’nin stratejik davranabilen seçmeni var, evet. Ama bu bilgi ile ‘yeni Türkiye’ fotoğrafı arasındaki nedensellik sanıldığı kadar güçlü değil.

**

Durun şimdi, daha açık konuşacağım.

Türkiye’de –2014’te çıkan kanun sayesinde- 30 büyükşehir var. HDP bunların 13’ünden milletvekili çıkardı. 1 çıkardı. 2 çıkardı. 5 çıkardı. 10 çıkardı. 11 çıkardı. Az değil. Bu büyükşehirlerin 8’i Türkiye’nin Kürt bölgesine ait değil. İşte bu da hiç azımsanacak bir rakam değil.
Bununla birlikte CHP’nin haritada kendi rengine boyadığı, yani kalesi olan şehirlerde HDP’nin durumu nedir, bakmakta fayda var.

HDP, İzmir’de 1 vekil çıkardı. Harika. Peki diğer CHP şehirlerinde? Mesela Zonguldak? Sıfır. Eskişehir? Sıfır. Edirne? Sıfır. Kırklareli? Sıfır. Tekirdağ? Sıfır. Çanakkale? Sıfır. Aydın? Sıfır. Muğla? Sıfır.

Özetle sahiller, kaleler HDP için sıfır sıfır sıfır.

Ya ne var? Tunceli. Yani Dersim. HDP yıllardır CHP’nin şehri olan burada 29 bin 900 oy alıp, iki vekil çıkarırken, CHP 9 bin oy alıp sıfır vekil çıkardı.

Fakat takdir edersiniz ki, bu ‘emanet’ filan değildir. HDP’nin Alevileri kazanmasının, doğru adaylar göstermesinin, Dersim’in ‘özel durumunun’ sonucudur. Dersim’deki zafer, stratejik akılla değil, kimse kusura bakmasın, gönülle açıklanabilir.

Öte yandan… Kürt şehirlerine baktığımızda HDP’yi MHP ile aynı vekil sayısına ulaştıran, Türkiye tarihinin hep hatırlanacak bir anına taşıyan oyun nereden geldiğini görmek mümkün.

HDP, Kürt bölgesinde AKP’yi, kimse kusura bakmasın, silip yok etmiştir. Kürsüye Kürtçe Kuran dahi çıkmış olsa, çoğunluğu kendisini dindar olarak tanımlayan kişilerden oluşan bölge halkı tercihini AKP’den yana kullanmamıştır.

HDP’ye barajı aştıran CHP’den gelen emanet değil, daha önce AKP’ye oy vermiş Kürtlerin oylarıdır.
Asıl olan budur.

**

Ha emanet nerede vardı? Esas itibariyle İstanbul’da. 11 HDP milletvekili çıkararak Türkiye’nin temsil gücü açısından artık en büyük Kürt şehri olan İstanbul’da.

CHP’nin İstanbul’da hakim olduğu ilçelere baktığınızda, müthiş bir HDP oyu görürsünüz. HDP’nin Adalar’daki oy oranı yüzde 21. Şişli’de yüzde 16.9. Bakırköy’de yüzde 12.3. Beşiktaş’ta yüzde 13. Kadıköy’de bile yüzde 10.3.
Beşiktaş’ta yüzde 13 ne demek? Yahu Kadıköy’de yüzde 10.3 ne demek?

Bu öyle faydalı bir emanet ki, sanıldığı gibi HDP’yi barajı aştırdığı için değil. CHP’nin sol, sosyalist, özgürlükçü bir parti olmasının önündeki hayali duvarları aştırdığı için.

İlerleyen günlerde, aylarda, yıllarda bunun ne kadar önemli olduğunu göreceğiz.

Ayrıştırmak yerine kapsadıkları, germek yerine esnettikleri için, sırf bu nedenlerle, Kemal Kılıçdaroğlu ve Selahattin Demirtaş’ın gayreti başımız gözümüz üstüne. Ser çava.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2015, 09:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Haydar CEYLAN
Ali Haydar CEYLAN - 3 yıl Önce

ama ezgi hanım milletvekiline bakarak değerlendirilmez bu iş.daha once hdp'ye hiç oy çıkmayan sandıklardan 30-40-60 veya 5 oy çıkıyorsa bu chp'den gelen desteği göstermektedir.

serdar
serdar - 3 yıl Önce

cok sallamıssın basaran ınkar edın sız bıdaha yok oy gorucez