CHP'den Erdoğan için suç duyurusu

CHP Öztrak, Erdoğan'ın İsmet İnönü için kullandığı sözlerine yönelik suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi

CHP'den Erdoğan için suç duyurusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsmet İnönü'ye ilişkin olarak söylediği "Elinde Türk bayrağı yok, ABD bayrağı var. CHP dün neydi ki bugün ne olsun" sözlerine suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Öztrak, "Kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Partimizle ilgili söylemiş olduğu sözler kabul edilemez, bu iddialarını ispat edemezse alçaktır, şeref yoksunudur" dedi.

Öztürk, Erdoğan'dan bu iddiaların bir an önce ispat edilmesini de isteyeceklerini söyledi.

'BU UCUZ ŞARK KURNAZLIĞI AKP GENEL BAŞKANINA YAKIŞIR'

Merkez Yürütme Kurulu sonrasında konuşan Öztrak'ın açıklamalarından önce çıkan başlıklar şöyle:

- McKinsey konusunun takipçisi olmaya devam edeceğiz, yakından izleyeceğiz.

- Ölümünün üzerinden 45 yıl geçmiş, şimdi bu ucuz şark kurnazlığına başvurmak belki AKP Genel Başkanına yakışır, ama bu cumhurbaşkanlık makamına yakışmaz.

- ABD Başkanının sesini özlediğini söyleyeceksin, ABD askerleri için dua edeceksin, ABD uçaklarına Türk hava sahasını açtım diyeceksin, bu özelliklerle tarihe geçeceksiniz.

- Partimizle ilgili söylemiş olduğu sözler kabul edilemez, bu iddialarını ispat edemezse alçaktır, şeref yoksunudur. Kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve bu iddiaların bir an önce ispat edilmesini isteyeceğiz.

'AYLIK ENFLASYONUMUZ 153 ÜLKENİN YILLIK ENFLASYONUNDAN FAZLA'

Son günlerde yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendiren Öztrak, ''Sayın Erdoğan 'Türkiye'de kriz yok ilk önce bir ekonomiyi öğren, Türkiye'de ekonomiyle ilgili bir manipülasyon, manülatif hareket var' diyor Sayın Genel Başkanımıza. Millet artan hayat pahalılığı ve işsizliğin altında inim inim inliyor. Demek ki bu sesler Saray'dan duyulmuyor. Kendini yakan işsizin, intihar eden babanın, konkordato ilan eden şirketlerin hatta vatandaşların sesleri Saray'a kadar gitmiyor demek ki . Bu ülkenin aylık enflasyonu dünyada 188 ülke içinde 153 ülkenin yıllık enflasyonundan fazla. Aylık enflasyonumuz bu ülkelerin yıllık enflasyonundan fazla. Enflasyonda dünya 8'incisi olmuşuz. OYP'de önümüzdeki yıl büyüme yüzde 1,9 olacak diyorsunuz, uluslararası kuruluşlar da diyor ki 'yüzde 1,9 bile olmayacak, eksi olacak' diyor'' diye konuştu.

'İŞSİZLİK ÇİFT HANELERİ GEÇMİŞ'

Doların sene başında 3 lira civarında olduğunu şimdi ise 6 liraya çıktığını belirten Öztrak sözlerine şöyle devam etti: ''2 yıllık devlet kağıdının faizi sene başında yüzde 13'müş, şimdi ise yüzde 26 olmuş. İşsizlik çift hanelere geçmiş. Sonra siz çıkıp diyorsunuz ki 'ülkede kriz yok, manipülasyon var' ama her ne hikmetse aynı konuşmanın içerisinde defalarca krizden bahsediyorsunuz en sonunda da diyorsunuz ki özel sektör bu krizi fırsata çevirecek mahiyete sahiptir. Kriz var mı yok mu? Türkiye'de bal gibi kriz var. Coşmuş bir enflasyon, yüzde 20'leri geçmiş faizler, işsizlik,  her geçen gün artıyor, ülke durgunluğa doğru hızla sürükleniyor, 'Dengelenme süreci başladı, çoğu gitti azı kaldı' şeklinde açıklama yapıyorlar. Bu milletle alay etmektir.”

'BUNU YAPAMIYORLARSA O ZAMAN ORADA NEDEN OTURUYORLAR'

Bir gazetecinin dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın HDP'li belediyelerle ilgili yaptığı ‘Bu seçimlerde de teröre bulaşmış olanlar sandıktan çıkarsa gereğini yapıp kayyım tayinleriyle yolumuza devam edeceğiz' şeklindeki hatırlatmasına Öztrak, ''Bu açıklamanın ne anlama geldiğini anlamakta biraz zorlandım. Siz devletsiniz. Polis sizin emrinizde, yargı sizin elinizde. Yüksek Seçim Kurulu var. Bütün bunlar herhalde terörle ilgisi olan birilerini belediye başkanı adayı olmasına veya belediye meclisine aday olmasını önlemekle yükümlüdürler. Bunu yapamıyorlarsa o zaman orada niye oturuyorlar?'' diye cevap verdi.

'ŞU ANDA İTTİFAK BİZİM GÜNDEMİMİZDE YOK'

Öztrak, '”CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ile HDP milletvekili Celal Doğan'ın İstanbul'da görüşmesine dair bunun bir ittifak ön görüşmesi olduğu şeklinde yorumlar yapıldı. Buna dair yaklaşımınız nedir?” şeklindeki soruya ise "Lütfen öküzün altında buzağı aramayın. Genel Başkanımız da açıklıyor ben de açıklıyorum. Söylediğimiz bir şey var. Şu anda ittifak bizim gündemimizde yok. Biz tabanda mutabakatı sağlayacak, sevilen ve hizmet yapabilecek adaylarla milletimizin karşısına çıkacağız'' cevabını verdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 09:44

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER