CHP'de olağanüstü toplantı

Anayasa Komisyonu'ndaki tartışmanın ardından toplantı kararı alındı

CHP'de olağanüstü toplantı

CHP MYK, Anayasa Komisyonu'ndaki kavgaya varan tartışmanın ardından olağanüstü toplandı.

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Anayasa Komisyonu'nda dün akşam yaşanan tartışmayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bülent Tezcan, 1982 Anayasası'na atıfta bulunarak, "82 anayasası 'aldı kaçtı' anayasasıydı. Bu da bir 'kaptı kaçtı anayasası' haline getirilmek isteniyor" dedi.

Engin Altay ise Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop'a Meclis'teki tartışma üzerinden tepki göstererek, "Şentop'un dün akşam yaptığı çok açık bir siyasi eşkıyalıktır. CHP'nin bunlara pabuç bırakmasını bekleyenler, pazartesi günü hayal kırıklığı içinde olacak" diye konuştu.

CHP Genel Merkezi'nde konuşan Tezcan, "Dün bir telaşla, sırada 150 milletvekili konuşmak için beklerken, milletvekillerinin konuşma imkanını ortadan kaldırıp, 'Geneli üzerinden görüşmeleri tamamladık' diyerek, korsan bir oylamayla Komisyon Başkanı Mustafa Şentop, maddelere geçildiğini ilan etmiştir. Bu, korsan bir girişimdir. Korsan bir oylamadır. Geçerli değildir. Maddelere geçilip, çar çabuk bu işi paketleme niyeti içerisinde oldukları anlaşılmaktadır; ama bunu paketlemelerine fırsat vermeyeceğiz" dedi.

Meclis Anayasa Komisyonu'nda dün akşam bir hukuksuzluk yaşandığını vurgulayan CHP'li Altay ise şöyle konuştu: "Her türlü hakaret, fiziki üstünlükten kaynaklı her türlü psikolojik ve fiili tacize, yetmedi bununla birlikte küfür ve hakaretlere maruz kalan muhalefet partisi milletvekillerinin dün akşam sergiledikleri tutum; her şeye rağmen sağduyu içerisinde TBMM'de kamuoyunu rahatsız edecek çirkin görüntülerin yaşanmaması konusunda CHP'liler olarak azami gayreti gösterdik"

"MUHALEFETİ SİNDİREREK TEKLİFİN YASALAŞMASI KAMU VİCDANINDA KABUL GÖRMEZ"

TBMM'nin kimseden emir almayacağını belirten Altay, "Yargının da kimseden emir ve talimat almaması lazım. Cumhurbaşkanı ve başbakan bürokratlara emir verebilir. Talimat verebilir; ama CHP olarak sarayın takvimlendirdiği şekilde bu anayasa değişiklik teklifinin görüşülmesine müsaade etmeyeceğiz. Meclis'te muhalefeti fiziki olarak sindirerek, püskürterek, hakaret ederek, böyle bir teklifin yasalaşması kamu vicdanında kabul görmez" dedi.

Anayasa değişiklik teklifi üzerinden Başbakan Binali Yıldırım'a seslenen CHP'li Altay, "Başbakan'ın daha 3-4 gün önce Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmelerin aralık sonunda biteceğini ilan etmesi, TBMM'nin hukukuna yapılmış ve yapılabilecek en büyük saygısızlıktır. Bir ciddi hadsizliktir. Başbakan şunu bilmelidir. 316, 133'ten büyük olabilir; ama Türkiye, 316'dan büyüktür. Başbakan'a esasen saraya bir sözüm var. Demokrasi, el kaldıran 2 ördeğin bir file üstünlük sağladığı rejimin adı da değildir" diye konuştu.

Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop'a da Meclis'te dün yaşanan tartışma üzerinden tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Altay, "Şentop'a da bir lafım var. Eşkıyalığın sözlükteki tanımı kanun dışılıktır. Kural dışılıktır. Şentop'un dün akşam yaptığı çok açık bir siyasi eşkıyalıktır. CHP'nin bunlara pabuç bırakmasını bekleyenler, pazartesi günü hayal kırıklığı içinde olacaklardır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2016, 08:59

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER