CHP'de olağanüstü kurultay için toplanan imzaların sayısı belli oldu

Tüzün, bu akşam ya da en geç yarın yeter sayıda imzanın toplanacağını söyledi

CHP'de olağanüstü kurultay için toplanan imzaların sayısı belli oldu

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün,  Meclis'te CHP Parti Meclisi Üyesi Gaye Usluer ve Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Kesimoğlu ile basın toplantısı düzenledi.

CHP'de seçimli olağanüstü kurultay gerçekleştirilmesi için üç gün önce çağrıda bulunduklarını anımsatan Tüzün, delegelerin özgür iradeleriyle bu çağrıyı dikkate alarak ücretlerini de ceplerinden ödeyerek notere gittiklerini aktardı.

Tüzün, olağanüstü kurultay için toplanan imza sayısının 526 olduğunu, bu akşam ya da en geç yarın yeter sayıda imzanın toplanacağını söyledi.

'KİMSEDEN SAKLADIĞIMIZ BELGE YOK, HEPSİNİ TEK TEK SAYABİLİRSİNİZ'

Bu taleplerin hem ıslak imzalı noter kağıtlarıyla hem de noterden hemen sonra bizzat fotoğraflarla kendilerine gönderildiğini bildiren Tüzün, bazı noterlerin hazırlanan nüshaları CHP Genel Merkezi'ne de gönderdiğini, imza sayısıyla ilgili bu nedenden dolayı polemik yapıldığını ifade etti.

Noterde atılan imzaların salt çoğunluğa ulaştığı zaman iradenin teşekkül etmiş olacağını söyleyen Tüzün, bu akşam ya da en geç yarın yeter sayıda imzanın toplanacağını, bu imzaları haftaya yetkili makamlara ulaştıracaklarını dile getirdi.

Noter talepname ve beyannamelerinin ellerinde olduğunu ve basın mensuplarının inceleyebileceklerini vurgulayan Tüzün, "Kimseden sakladığımız gizlediğimiz belge yok. Hepsini tek tek sayabilirsiniz" dedi.

'BU BİR KÜSKÜNLER HAREKETİ DEĞİL'

PM Üyesi Gaye Usluer de toplanan imza sayısıyla ilgili bilgi verdi. "Bu bir küskünler hareketi değildir" diyen Usluer, ortaya çıkacak sonuç ne olursa olsun delegelerin kararı olacağını belirtti.

Usluer, dün akşam saat 17.00 itibarıyla seçimli olağanüstü kurultay talebiyle verilen imza sayısının 521 olduğunu, buna bu sabahki verilerin dahil olmadığını bildirdi.

Yeniden söz alan Tüzün, açıklamayı yaparken, 5 imza bilgisinin de kendisine ulaştığına işaret ederek "Toplam imza sayısı 526 olmuştur. Fazlası vardır, eksiği yoktur. Bugün 600'ü geçeceğine yürekten inanıyoruz. Salt çoğunluğun çok üzerinde imza toplanacaktır" diye konuştu.

'YETERLİ İMZAYI TOPLAYAN HERKESİN GENEL BAŞKAN ADAYI OLMA HAKKI VAR'

Tüzün, 1245 delege olduğunu hesapladıklarını kaydetti.

Selin Sayek Böke'nin de genel başkan adayı olarak isminin zikredildiğinin aktarılması üzerine Tüzün, "Yeterli imzayı toplayan herkesin genel başkan adayı olma hakkı var" dedi.

Tüzün, bir başka soru üzerine, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun haberi olmadan bazı MYK üyelerinin delegeleri telefonla arayarak "İmza atmayın" ya da "İmzanızı geri çekin" dediklerini tespit ettiklerini öne sürerek, "Bu yaklaşım doğru değil. Delegelerimiz ne yapacaklarına hür iradeleriyle karar verir" değerlendirmesini yaptı.

BÖKE: ADAY DEĞİLİM

İddialar üzerine Twitter hesabından açıklama yapan Böke ise "Sizin için bugün merak edilen cümleyi de açıkça kuralım. Genel başkan adayı olmayacağım" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 10:19

YORUM EKLE
YORUMLAR
turhan sesli
turhan sesli - 3 yıl Önce

kemal beyin mükemmelliğini ve dünya çapında ismin yazdırdı sizler kalleşçe onu indirmeye çalışıyorsunuz,ben anam babam dedemden beri C.H.B. LİYİM GEÇEN SEÇİMDE ÇOK ÇALIŞTIK 14 OY VERDİK C.H.B. ye kemal bey düşerse asla chb ye oy vermem baraji bile aşamazsınız siz dürüs değilsiniz partıyı mahvettiniz.ben kaydediyorum sizde edin seçimlerde görürsünüz.....................................................................................................................................................................KEMAL KILIÇDAROĞLU DEMOKRASİ AŞIĞDIR DEMOKRASI YURÜYÜŞÜNÜ ...........................................HATIRLAYIN....................................................................................................................HANİ MUHARREM BEY BİRDAHA KEMAL BEYİN KARŞISIMA ÇIKMAM NAMKÖRLÜK OLUR DEMİŞTİ,NE FARKI VAR DİĞERLERİNDEN.

SIRADAKİ HABER