CHP'de 'İnce’yi destekleyen iller İYİ Parti'ye bırakıldı' iddiası

Parti tabanının durumdan rahatsız olduğu belirtildi

CHP'de 'İnce’yi destekleyen iller İYİ Parti'ye bırakıldı' iddiası

CHP’de, İYİ Parti ile yapılan ittifak görüşmesinin ardından Adana, Antalya, Mersin ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının isimlerinin netleştiği öğrenildi.

Parti kulislerinde İYİ Parti’ye bırakılan illerin kurultayda Muharrem İnce’ye destek veren iller olduğu öne sürülürken, parti örgütünde oluşan rahatsızlığın giderilmesi için yol arandığı öğrenildi.

BELİRLENEN O İSİMLER

CHP’de ittifak görüşmelerinin olumlu sonuçlanmasının ardından adayların da isimleri kesinleşmeye başladı.

Cumhuriyet’ten Ali Açar’ın CHP kaynaklarına dayandırdığı habere göre Adana’da Zeydan Karalar isminin netleştiği belirtilirken, Meral Akşenir’in Çetin Soner ismini önermesine karşın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Karalar ile devam edeceklerini söylediği öğrenildi.

CHP’nin Antalya’da Muhittin Böcek isminde karar aldığı, Meral Akşener’in de onay verdiği aktarıldı.

Mersin’de İstemihan Talay ve Serdar Kuyucuoğlu arasında partinin karar vermeye çalıştığı belirtilirken, Talay isminin bir adım önde olduğu kaydedildi.

CHP’nin Bursa’da ise Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey isminde karar kıldığı, yerine ise yardımcılarından Turgay Erdem’in gösterileceği belirtildi.

CHP’nin Antalya’da İYİ Parti’ye 4, Konya’da ise 10 ilçe bırakacağı, Kars’ı isteyen İYİ Parti’nin talebine ise sıcak bakılmadığı öğrenildi.

‘MUĞLA’DA İSMİ GEÇEN KOCADON’A MHP’DEN TEKLİF GÖTÜRÜLDÜ’

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ismi geçen ancak aday gösterilmeyen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a MHP’den teklif götürüldüğü ileri sürüldü.

Bunun üzerine Genel Başkan Yardımıcısı Oğuz Kaan Salıcı, önceki gün parti okulunda Kocadon’la 40 dakika görüştü.

Burada Salıcı’nın Mehmet Kocadon’a teklifi sorduğu ve partide bir dönem daha Bodrum Belediye Başkanlığı görevinde bulunmasını söylediği öğrenildi. Mehmet Kocadon’un da CHP’de siyaset yapmak istediğini söylediği ve düşünmek için süre istediği kaydedildi.

‘GERİ ÇEKİL, ÇALIŞMA YAPMA’

Öte yandan ittifak görüşmesinin ardından CHP’nin Üsküdar ve Eyüp de aday çıkarmayacağı, Üsküdar’da aday gösterilmek istenen Muhammed Çakmak’a “Geri çekil ve çalışma yapma” dediği ileri sürüldü.

Halen iller için süren anket çalışmasının da yarın sona ereceği ve ay sonu itibarıyla CHP’de olmayan Ümraniye, Sultanbeyli, Bağcılar, Güngören ve Pendik gibi ilçelerin belediye başkan adaylarının açıklanacağı kaydedildi.

İYİ PARTİ’YE BIRAKILAN İLLER İNCE’Yİ DESTEKLİYOR’

İYİ Parti ile yapılan ittifak sonucu aday çıkarılmayacak olan Manisa, Balıkesir, Denizli, Trabzon, Kayseri, Konya, Samsun ve Sakarya’nın delegelerin büyük çoğunluğunun kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı Muharrem İnce’ye destek için imza veren iller olduğu ileri sürüldü.

Parti kulislerinde bunun örgütte rahatsızlık yarattığı ve genel merkezin de bu rahatsızlıktan dolayı örgütün ikna edilmesi için yol aradığı belirtildi.

Kaynak: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2018, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER