CHP: Başbakan manipülasyon yaratıyor, iftira atıyor

Başbakan'ın "Kimlik bilgileri CHP'den sızdırıldı" iddiasına CHP'den yanıt

CHP: Başbakan manipülasyon yaratıyor, iftira atıyor

CHP'nin Bilişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, siyasi partileri seçim denetiminden uzaklaştırılmak için bu tür iftiraların atıldığını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "çalınan kimlik bilgileri CHP İzmir İl Teşkilatı'ndan sızdırıldı" açıklamasına CHP kanadından yanıt geldi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu:

‘BAŞBAKAN İFTİRA ATIYOR’

"Başbakan manipülasyon yaratıyor, iftira atıyor. 2004- 2009 yılları seçmen bilgilerini bırakın, vatandaşlık verilerinin hepsi, mailler ve mesajlar yöntemiyle pazarlanıyordu zaten. Seçmen takibiyle ilgili CHP'nin e- seçmen sistemi var ve seçmen buraya kimlik numarasıyla girerek nerede oy kullanacağına bakar, bu kadar.

Biz bu sistemi 2013 yılında açtık. Bizde öyle bir veri yok zaten. O zaman birisi yalan söylüyor. 2009 yılında bize verdikleri verileri 30 partiye de verdiler. 27 Temmuz 2010 tarihinde emniyet oprasyon yaptı onlarca kişi gözaltına alındı. Bu tutuklanmaların sonucunda 12 kişi hüküm giydi. Hakim kararlarına baksınlar, orada yazıyor. 

Suç, 'kişisel verilerin satılması.' Bunlar tamamen manipülasyon. Eski vekil kimse açıklasın. Biz bu takip sistemini 2013 yılında açtık. Başbakan 2008- 2009 yılından söz ediyor. Seçim denetimlerini ortadan kaldırmak için iftira atıyorlar, konu budur. Ben de 'AKP'nin İzmir teşkilatı yaptı' diyerek iftira atabilirim. Altında dayanağı yok. Eski vekilden kastı sanırım Emrehan Halıcı.

Ancak Emrehan Bey, 2009 yılında böyle bir sistemi açmadı, 2013 yılında bizim sistemimiz açıldı. 2010 yılına bu konuda kurumlara güvenlik sertifikası veren bir firma vardı. O sertifika bu bilgiler konusunda o kurumların güvenilirliliğini ortaya koyuyordu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne yanlışlıkla verdi. KKTC iade etti, ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi bir yıl süreyle bu bilgileri kullandı. İnsanların kişisel bilgilerine ulaşıyordu. Başbakan onu da dile getirsin." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 11:27

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER