Chomsky: Kendi sınırlarında özerk Kürdistan istemeyen Türkiye, IŞİD'e yardım ediyor

Noam Chomsky, Türkiye'nin cihatçılara karşı savaşan en önemli güç olan YPG’ye karşı IŞİD’e bir yardım hattı sağladığını savundu

Chomsky: Kendi sınırlarında özerk Kürdistan istemeyen Türkiye, IŞİD'e yardım ediyor

ABD’li dilbilimci ve filozof Noam Chomsky, sınırları içinde özerk bir Kürdistan kurulmasını istemeyen Türkiye’nin YPG’ye karşı IŞİD’e yardım ettiğini savundu.

soL Haber Portalı’nda yer alan habere göre, Bostonbullular’ın Massachussetts Institute of Technology’de düzenlediği “Türkiye ve Ortadoğu’da Ne Oluyor?” başlıklı panelde Türkiye ve Ortadoğu hakkında açıklamalarda bulunan ABD’li dilbilimci, bölgede IŞİD ve cihatçılara karşı duran temel kuvvetin Kürtler olduğunu ifade etti.

Chomsky’nin,Türkiye’nin bu duruma karşı tutumuna ve yine AB ile sığınmacılar konusundaki görüşmelere ilişkin değerlendirmeleri şu şekilde:

KÜRTLERLE SAVAŞ

"Türkiye kendi sınırları içinde özerk bir Kürt bölgesi istemiyor. Bu yüzden orada cihatçılara karşı savaşan en önemli güç olan YPG’ye karşı IŞİD’e bir yardım hattı sağlıyor. Petrol alışverişi de bunlardan sadece biri. Ayrıca El Nusra ve El Kaide de IŞİD gibi taşıdığı ‘terörist’ sıfatıyla uluslararası görüşmelere tabi tutulamamakta. Bu da özellikle ABD müttefikleri olan Suudi Arabistan ve Katar başta olmak üzere bölgeden kapalı destek almalarının önünü açıyor. Suriye’deki trajedi böylece katlanarak büyüyor.

SIĞINMACI KRİZİ

Erdoğan’ın elinde oynayabileceği çok güçlü bir kart var. Avrupa’nın sığınmacı krizinde yürüttüğü içler acısı politikanın Erdoğan tarafından kendi çıkarı için kullanılabiliyor ve son görüşmelerde bu gerçekleşti.

“ABD sığınmacı konusunda Avrupa’dan çok daha beter. ABD Suriyeli bir doktoru bile potansiyel terörist olarak değerlendirdiği için ülkeye almaktan çekiniyor, her şeye rağmen dünya tarihinin en korkak ülkesi.

 “ABD’nin yıllardır Güney Amerikalı mültecilere karşı yaptığı şey bugün Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yaptığıyla aynı. Orta Amerikalılar ABD’nin yarattığı terörden dolayı kendi ülkelerinden kaçıp yine ABD’ye sığınmaya çalışıyor. Biz Meksika’ya, aynı AB’nin Türkiye’ye yaptığı gibi, mültecileri sınırlarımızdan uzak tutmak için baskı uyguluyoruz.

ORTADOĞU'DAKİ SINIRLAR

“IŞİD’in bölgede bazı kesimlerden destek almasının en önemli sebeplerinden biri de, ilk yayınladıkları videodaki Batı tarafından çizilen Suriye ve Irak sınırını yıkan buldozer tasvirleri. Bölge sınırları uzun yıllardır emperyalist güçler tarafından dizayn ediliyor. Ortadoğu’da halkların çıkarı için değil, emperyalizmin çıkarı için sınırlar çizildi. Afrika’da da böyle, Afganistan’da da. Bu durumun hiçbir meşruiyeti yok.“

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2016, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER