Ceylanpınar'da yakılmış BDP oyları tespit edildi

Ceylanpınar'da binlerce kişi oy sayımının yapıldığı Hükümet binasına yürüdü...

Ceylanpınar'da yakılmış BDP oyları tespit edildi

Urfa'nın Suriye sınırındaki ilçesinde resmi olmayan sonuçlara göre AKP'nin kazanmasının ardından yaklaşık 10 bin kişilik BDP'li grup Hükümet Konağı'nda toplandı. Polis gruba biber gazıyla müdahale etti.

Seçimlerde hile olduğunu iddia eden BDP'li grup Hükümet Konağı'nın önünde toplanıp sık sık AKP aleyhine sloganlar attı. Grubun uzun süreli protestosu üzerine polis, biber gazı kullandı. Göstericiler taşla karşılık verdi. Polisin müdahalesi üzerine BDP'li grup ara sokaklara dağıldı.

YAKILMIŞ BDP OYLARI BULUNDU

Bu arada DİHA BDP'nin en güçlü olduğu Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde BDP'ye "Evet" mührü basılmış, yakılmış oy tespit etti. Mahalledeki Atatürk İlköğretim Okulu A Blok'ta yer alan 1106, B Blok'ta yer alan 1020 ve 1022 ile C Blok'ta yer alan 1014 nolu sandıkların bulunduğu sınıflarda, BDP'ye "Evet" mührü basılmış, yakılmış çok sayıda oy tespit etti. Yakılmış oy pusularının görüntü ve fotoları kayıt altına alındı. BDP'nin avukatları okula geldi. Okula polislerde çağrılırken, tutanak tutulması bekleniyor.


'SEÇİMLER YENİLENMELİ'

Okula gelen HDP Milletvekili İbrahim Ayhan, okulda BDP'ye verilmiş 1500 oyun yakıldığını tespit ettiklerini belirtti. İstanbul'un dahi seçim sonuçlarının açıklandığına işaret eden Ayhan, "Nasıl oluyor da 24 saat geçmesine rağmen Ceylanpınar'ın sonuçları açıklanmıyor. Bu tek başına dahi şaibenin kanıtıdır. İlçe merkezindeki 12 sandıkta blok oy kullanılmış ve geçersiz sayılan ya da başka partiye çıkan tek oy yok. Köylerde müşahitlerimiz dışarı çıkarılmış, açık oy kullanılmış. Bu hile tutanak altına alınmış ve şikayet konusu olmuş" diye konuştu. Kürtlerin yönünü Ceylanpınar'a çevirmesine ilişkin ise Ayhan, "Halkımız demokratik hakkını kullanmalıdır. Bizde burada halkımzıla olacağız. Seçimlerin yenilenmesi dahil, seçim hukuku derhal işletilmelidir. Bunlar bizim tespit ettiğimiz sahtekarlıklar. Kim bilir tespit edemediğimiz ne oyunlar oynanmış" dedi.

‘OYLARIMIZ ÇALINDI’

Konu ile ilgili açılama yapan protestoculardan Nurullah Polat, ''Bizim oylarımız çalındı, seçim henüz devam ederken ve okullardan hiçbir sonuç gelmeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bazı televizyon kanallarına çıkıp seçimi kazandıklarını ilan etti. Seçimin hile ile kazanıldığını düşünüyorum. Hakkımızı almadan buradan dağılmayacağız'' diye tepki gösterdi.

CEYLANPINAR YOLUNDA 1'İ GAZETECİ 22 GÖZALTI

Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde seçim hilelerine karşı çevre illerden gelenler ile birlikte 10 bini aşkın yurttaşın ilçe adliyesi önündeki protesto gösterisi sürerken, Urfa'dan ilçeye giden ve aralarında DİHA Muhabiri Mehmet Sıddık Damar, Hamdullah Doğan, Ercan Bardakçı, Fevzi Acar, İdris Cengiz, Mehmet Asalan, Gürkan Atagün, Osman Çetinkaya ile isimleri öğrenilemeyen 14 kişi, Viranşehir'in çıkışında polis tarafından durduruldu. Gençleri GBT'ye tabi tutan polis, incelemeden sonra gençleri, bulundukları araçla birlikte ilçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü.

Gözaltına alınan gençler Viranşehir Emniyet Müdürlüğü'nde tutuluyor. (Evrensel, Aljazeera)

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 18:23
YORUM EKLE