Çeviköz: Taliban'ın tehdidi yanlış dış politikanın bir tezahürü

CHP'li Çeviköz, Türkiye’nin Afganistan’da kalmasının meşruiyetinin ortadan kalktığını söyledi

Çeviköz: Taliban'ın tehdidi yanlış dış politikanın bir tezahürü

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Grubu Sözcüsü Ünal Çeviköz, Taliban’ın Türkiye hakkında yapmış olduğu açıklamayı, yazılı açıklama ile değerlendirdi.

Çeviköz, “Türkiye’nin Afganistan’da kalmasının meşruiyetini sağlayan gerekçeler de ortadan kalkmıştır. Bu durumun Taliban tarafından ülkemize hatırlatılması maalesef iktidarın izlemiş olduğu yanlış dış politikanın yeni bir tezahürüdür” değerlendirmesini yaptı.

Afganistan’a asker göndermenin tehlikelerine dikkat çeken Çeviköz’ün açıklaması şöyle:

'AÇIKLAMA ENDİŞEYLE KARŞILANMIŞTIR'

“Afganistan’da yaşanan güncel gelişmeler tarafımızca yakından takip edilmektedir. Bu bağlamda, Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit tarafından kamuoyu ile paylaşılan açıklama endişeyle karşılanmıştır.

Taliban sözcüsü, Türkiye'nin de kabul ettiği Doha Anlaşması uyarınca tüm yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi gerektiğine vurgu yaparak Türkiye'nin, başkent Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nın güvenliğini üstlenme yönünde attığı adımları ‘menfur’ olarak nitelendirmiş ve ‘Karar ihtiyatsız bir karar, egemenliğimizin, toprak bütünlüğümüzün ihlali ve ulusal çıkarlarımıza aykırı’ ifadelerinde bulunmuştur.

'İKTİDARIN İZLEMİŞ OLDUĞU YANLIŞ DIŞ POLİTİKANIN YENİ BİR TEZAHÜRÜDÜR'

Öncelikle Taliban tarafından ülkemize yönelik yapılan bu uyarıyı şiddetle reddettiğimizin altını çiziyoruz. Bununla birlikte, uluslararası hukuk gereğince Türkiye’nin Afganistan’da kalmasının meşruiyetini sağlayan gerekçeler de ortadan kalkmıştır. Bu durumun Taliban tarafından ülkemize hatırlatılması maalesef iktidarın izlemiş olduğu yanlış dış politikanın yeni bir tezahürüdür.

'BU MEHMETÇİKLERİMİZİ ATEŞE ATACAK'

Taliban Afganistan’ın gerçeğidir ve bugün Afganistan topraklarının  yüzde 80’inden fazlasını kontrol etmektedir. Bu durum iktidarın Mehmetçiklerimizi Afganistan’a gönderme ısrarının tehlikelerinin boyutlarını göstermek bakımından önemlidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, birçok ülkenin askerini çektiği,  hatta Afganistan’ın milli ordusunun dahi pek çok noktada çatışmaya girmekten kaçındığı bir ülkeye Mehmetçiklerimizi göndermeyi yanlış bulduğumuzu bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyor, iktidarı Mehmetçiklerimizi ateşe atacak bu karardan geri adım atmaya çağırıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2021, 12:06

YORUM EKLE
YORUMLAR
mülteci sorunu
mülteci sorunu - 2 hafta Önce

bu sınırlardan gelen göçmenlerin rahatlıkla yol alması türkiyeyi afganistanda görevlendirmek için yapıyor olabilir.ya bu iran da amerikan ve batı karşıtı gibi görünsede bana göre iranda batı politikalarına uygun davranıyor çoğu hamlesi bunu destekliyor yani iranda bizim gibi batıya bağlı gibi.rusya zamanında kominizmi amerika ve batı bu afganistana birtürlü kapitalizmi sokamadılar gitti heralde arazi koşullarından olsa gerek. arazi dağlık olmasa çabuk hallederlerdi ama arazi dağlık olunca hakimiyyet kuramıyorlar anlaşılan.şimdide havalanının bekçiliğini türkiye vermek istiyor nato anlaşılan.bu sınırdan gelenlerde algı oluşturmak için olabilir.her şeye bir bahane gerek tabi

SIRADAKİ HABER