Cemil Bayık: Türkiye IŞİD’in arkasındaki en büyük güç

Bayık IŞİD konusunda uyardı...

Cemil Bayık: Türkiye IŞİD’in arkasındaki en büyük güç

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, Türkiye’nin IŞİD’in arkasındaki en büyük güçlerden biri olduğunu söyledi

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, İMC TV Genel Yayın Koordinatörü Eyüp Burç’un sorularını yanıtladı. Bayık, IŞİD'in Şengal’e saldırısından müzakere sürecine kadar önemli açıklamalarda bulundu.

“Türkiye IŞİD’in arkasındaki en büyük güçtür” diyen Bayık, “Ortadoğu’da savaş mezhep savaşına, IŞİD’le geliştiriliyorsa bunun arkasında bir de Türkiye vardır. Türkiye mezhep savaşlarıyla Ortadoğu’da güç olmaya çalışıyor. Yine bu savaşla Kürt özgürlük hareketini boğmaya çalışıyor” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı, Türkiye’yi bu siyasetinden vazgeçmeye,  çağırdı ve şöyle konuştu: “Böyle devam ederse kesinlikle bundan Türkiye büyük zarar görecektir. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Devam ettirirse Suriye ve Irak gibi sorunlarla karşı karşıya gelebilir. Bizden söylemesi. Biz son uyarılarımızı Türkiye için yapıyoruz… Gerçekten Demokratikleşmeyi Kürt Sorunun demokratik siyaset yoluyla çözümünü esas alırsa, Türkiye sorunlarını aşabilir”

IŞİD’in Şengale saldırısını değerlendiren Bayık, YPG ve PKK’nin bölgeye müdahale ederek sivilleri kurtarmasını değerlendirdi. Peşmerge ile ilgili dikkat çeken vurgular yaptı. Bayık, “Kürt halkının onuru insanlığın onuru yine Güney Kürdistan Hükümetinin onuru hatta, ağırlıkla orda bulunan KDP’nin onuru kurtarılmıştır” dedi.

Kürt Hareketinin IŞİD’in ilerlemesinin önündeki en önemli güç olduğunu söyleyen KCK Eş Başkanı’nın IŞİD’in askeri gücüyle ilgili de değerlendirmeleri oldu.

IŞİD olduğundan güçlü gösterildiğine dikkati çeken Bayık, “Bunu hem IŞİD kendisi yapıyor hem de IŞİD’e karşı olduğunu söyleyen güçler bizzat yapıyor. Yani IŞİD propagandasına alet oluyorlar. Bu tarzda da IŞİD’i olduğundan çok çok fazla göstererek aslında IŞİD’e hizmet etmiş oluyorlar… Halbuki çok açık eğer IŞİD karşı direnilirse rahatlıkla sonuç alınabiliniyor. IŞİD nerde darbe yemişse orda hemen geri adım atmıştır."

Şengal dağındaki yaşam mücadelesinin de sürdüğünü belirten Bayık, “Hala orada halkın su, yiyecek sorunu çok ciddidir. eğer bu sorun hızla çözümlenmezse, esas su ve yiyecekten dolayı insanlar şehit düşebilir” dedi 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2014, 14:37
YORUM EKLE