Cemil Bayık'tan 'darbe' açıklaması

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, “Kürt sorunu çözülmediği müddetçe yeni darbelerin zemini döşenecektir’’ dedi

Cemil Bayık'tan 'darbe' açıklaması

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Türkiye’deki darbe dinamiğinin kaynağında Kürt sorunundaki çözümsüzlük olduğunu belirtti.

“Kürt sorunu çözülmediği müddetçe yeni darbelerin zemini döşenecektir’’ diyen Bayık, darbe sonrası sürece ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Cemil Bayık'ın konuya ilişkin ANF'ye yaptığı değerlendirmesinden öne çıkanlar şöyle:

“Bu darbenin demokratikleşme eksikliğinden çıktığı bilincine varılır, samimi bir biçimde çözüm yaklaşımı gösterilirse buna olumlu cevap verebileceğimiz biçiminde bir durumu tartışma gündemimize almıştık. Ancak Olağanüstü Hal’in (OHAL) ilan edilmesi ve Özgürlük Hareketimize yönelik düşmanca uygulama ve politikalar karşısında böyle bir yaklaşımın anlamsız olduğunu, hatta mevcut durumda AKP'nin demokrasi güçleri ve Kürt halkı üzerinde kurmak istediği tekçi hegemonyaya hizmet edeceğini düşünerek böyle bir yaklaşımı gündeme almadık.

“Çünkü savaş ve ezme politikalarında ısrar eden bir yaklaşım karşısında Kürt halkında ve demokrasi güçlerinde beklenti yaratacak bir durumu ortaya çıkararak AKP'nin hegemonik sistemini kurma taktik ve stratejisine hizmet etmiş olurduk.

“Demokratikleşme yolunda adım atılsaydı, bu konuda gerçekten samimi olunsaydı, tüm toplumun, Türkiye toplumunun desteği alınırdı. Darbecilerin darbe yapamayacağı bir siyasal durum ortaya çıkardı. Ancak ne AKP'nin böyle bir zihniyeti vardır, ne de şu anda kurduğu ilişkiler, politik yaklaşımlar böyle bir adım atmasına el vermektedir.

“Biz, halkımızın Kürt sorununun demokratik siyasal yollardan çözülmediği ortamda özyönetim ilan ederek Kürt sorununu kendi demokratik toplum gücüyle çözme politikasının doğru olduğunu, bu politikada ısrar edilmesi ve bu politika temelinde direnişin süreklileştirilmesinin bugün doğru bir strateji ve mücadele yöntemi olduğunu düşünüyoruz ve bu mücadeleyi de dağda, ovada, şehirde her yerde sürdüreceğimizi bir daha vurguluyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2016, 08:49
YORUM EKLE