Cemil Bayık: Süreç tıkanırsa Kürtler Ekim'deki gibi yine ayaklanır

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bayık, sürecin tıkanması durumunda 6-8 Ekim 'Kobani serhıldanı'na işaret etti

Cemil Bayık: Süreç tıkanırsa Kürtler Ekim'deki gibi yine ayaklanır

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, İngiliz The Times gazetesine konuştu. Gazete, konuşmayı, "Kürtler, Türkiye barış görüşmelerini rafa kaldırırsa ayaklanma tehdidinde bulunuyor" başlıklı haberle okuyucularına sundu.

'EKİM'DEKİ GİBİ AYAKLANIRIZ'

Haberde, Bayık, hükümetin kendini barış sürecine adamaması durumunda, 6-8 Ekim 'Kobani serhıldanı'nı hatırlatarak, "Ekim'deki gibi yeniden ayaklanırız" uyarısında bulundu. Gazetede Anthony Loyd imzası ile yayınlanan haberde, Bayık'ın bu "uyarı" ile ilgili çarpıcı açıklaması devamla şöyle: "Silahsız bir ayaklanma olur ama eğer devlet, Türk güvenlik güçleri insanlara saldırır, halkı öldürürse o zaman bunun yanıtı silahlı bir ayaklanma olur."

Gazetenin muhabiri ise, Kandil'de yapılan röportajda Bayık'ın tehdidiyle ilgili "barış sürecinin çürüdüğünün son kanıtı" yorumunu yaparak, şunları söylüyor:  "Batı, IŞİD'e karşı savaşta Kürtlerin ve Türkiye'nin önemli bir role sahip olduğunun farkında ve İslamcı militanlara karşı bölgedeki müttefikleri arasında uyum sağlanması çabalarına odaklanıyor ama (süreçteki) tıkanıklık, Türkiye ve PKK arasındaki savaşa geri dönüş tehdidi oluşturuyor."

'AKP, PKK'YE OPERASYON İÇİN ZAMAN KAZANMAYA ÇALŞIYOR'

Gazete, Cemil Bayık'ın, Erdoğan ile AKP hükümetini 'gelecek yaz düzenlenecek seçimlere kadar ve PKK'ye yönelik operasyonlara yeniden başlamak için zaman kazanmaya çalışmakla' suçladığını yazdı.

Gazete, Bayık'ın bu görüşünü şu sözlerle dile getirdiğini bildiriyor:

"Seçimleri kazanmak için gelecek seçim dönemine kadar zaman kazanmak istiyorlar, sonrasında ise Kürt özgürlük hareketine savaş açmak istiyorlar. Biz böyle bir yaklaşımı kabul etmeyeceğiz. Türklerin zaman kazanmasını bekleyip izlemeyeceğiz."

'ÖCALAN'IN TASLAĞI KABUL EDİLMEZSE ŞİDDET GERİ DÖNER'

Bayık, Ankara'nın, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın dört başlıklı taslağı kabul etmemesi durumunda şiddet olaylarının geri dönebileceğini söylüyor. Öcalan'ın Sırrı Süreyya Önder aracılığıyla duyurduğu 'Yöntem', 'Tarihi ve Felsefi Boyut', 'Temel Gündem Maddeleri' ve 'Eylem Planı' başlıklı taslakta, sürecin tüm aşamalarının belgelenmesi, mutabakatların kayıt altına alınması ve eylem planıyla ilgili tarihlerin belirlenmesi gibi maddeler yer alıyordu.         

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2014, 10:31
YORUM EKLE