Cemil Bayık: Şırnak'ta yıkımı bitirmişler ki yasağı kaldırıyorlar

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık'tan Şırnak açıklaması

Cemil Bayık: Şırnak'ta yıkımı bitirmişler ki yasağı kaldırıyorlar

Şırnak'ta Mart ayında başlayan sokağa çıkma yasağı kısmen kaldırıldı. Yasağın ardından Şırnak'a dönen halk evleri yerine moloz yığınlarıyla karşılaştı.

KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık gelişmeyi "Belli ki yıkımı bitirmişler ki yasağı kaldırıyorlar" diye yorumladı.

Bayık, “Şırnak halkı asla boyun eğmiyor, aç kalıyor, susuz kalıyor, soğukta kalıyor ama yurdunu terk etmek istemiyor, yurtseverlik değerlerini terk etmek istemiyor. Ben bu vesileyle Şırnak halkını kutluyorum, saygılarımı onlar için belirtiyorum. Gerçekten tutumları görkemlidir bunu sürdürmeleri gerekiyor” dedi.
 


Yasak boyunca halkın Şırnak'a bırakılmadığını ifade eden Bayık, "Belli ki yıkımı bitirmişler ki yasağı kaldırıyorlar o da tümden kaldırmıyorlar, kademeli kaldıracaklarını söylüyorlar. 7-8 mahalleyi tümden yıkmışlar, zaten basında da görüntülerini herkes izledi, bina diye bir şey kalmamış hepsini yakıp, yıkmışlar halkın mallarını talan etmişler. Halkı Şırnak’a bırakmıyorlar çünkü Şırnak’ta kendilerine bağlı bir yapı oluşturmaya çalışıyorlar. Onun için Şırnak yurtsever direngen halkını, Şırnak’a bırakmıyorlar hatta alanda da bırakmak istemiyorlar” şeklinde konuştu.
 
"Şırnak’ta gerçekten kahramanca bir direniş oldu" diyen Bayık, demokratik sosyalist çevrelere de çağrıda bulundu.
 
Bayık, "Bütün yurtsever halkımıza, ülke içinde, ülke dışında bütün demokratik, sosyalist çevrelere çağrım var; Şırnak halkıyla dayanışmalarını geliştirmelidirler, Şırnak halkına her türlü maddi manevi desteği sunmaları gerekiyor.  Onların direnişlerine destek vermeleri gerekiyor. Şırnak halkı, sadece kendisi için bu direnişi yürütmüyor, aynı zamanda bütün Türkiye halkları için, insanlık için, bu direnişi yürütüyor onun için insanlığın, Şırnak halkına karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. (Kaynak: ANF)

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2016, 14:28

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER